Zaloguj
Reklama

Łuszczyca: które choroby z nią współistnieją?

Atopowe zapalenie skóry
Fot. medforum
Atopowe zapalenie skóry
(0)

Łuszczyca to choroba, która znacząco wpływa na funkcjonowanie chorych na nią osób – negatywny wpływ na jakość życia może mieć chociażby widoczność związanych z jednostką zmian skórnych. Problemem jest również to, że nierzadko wraz z łuszczycą współistnieją inne jeszcze jednostki, takie jak m.in. cukrzyca, choroby serca czy zaburzenia psychiczne.

Reklama

Do dziś nie jest do końca jasne, co dokładnie wywołuje łuszczycę. Ogólnie jednak dominuje pogląd, że należy ona do schorzeń autoimmunologicznych. Znane jest to, że osoby, które mają jedną chorobę tego rodzaju, posiadają również zwiększone ryzyko wystąpienia innych schorzeń autoimmunizacyjnych – nie inaczej jest w przypadku łuszczycy.

Jednym z najczęściej współistniejących z łuszczycą problemów jest łuszczycowe zapalenie stawów – szacuje się, że rozwija się ono u około 30% chorujących na łuszczycę. Zazwyczaj pojawia się ono po około 7-10 latach od wystąpienia pierwszych zmian skórnych i objawiać się może m.in. bólem, sztywnością oraz obrzękiem stawów.

Ciekawa jest zależność pomiędzy łuszczycą a cukrzycą. Okazuje się bowiem, że łuszczyca może zwiększać ryzyko cukrzycy, a cukrzyca łuszczycy. Podejrzewa się, że zwiększać ryzyko insulinooporności i ostatecznie hiperglikemii może toczący się u pacjentów z łuszczycą ogólnoustrojowy proces zapalny.

Poważnym zagrożeniem u osób z łuszczycą są choroby układu krążenia. Statystyki są tutaj bardzo wręcz niepokojące – chorzy, w porównaniu do populacji ogólnej, mogą mieć nawet o 50% większe ryzyko np. udaru mózgu czy zawału serca.

Łuszczyca współwystępować może też i z zaburzeniami psychicznymi. Zauważalne jest, że osoby cierpiące na tę jednostkę mają zwiększone ryzyko m.in. zaburzeń depresyjnych oraz zaburzeń lękowych.

Znajomość najczęstszych schorzeń współwystępujących z łuszczycą jest ostatecznie bardzo ważna – dzięki takiej wiedzy możliwe jest zwracanie uwagi na potencjalne objawy dodatkowych chorób i jak najwcześniejsze rozpoczęcie ich leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze