Zaloguj
Reklama

Kosmetolodzy o terapii kwasem azelainowym – rozwiązaniu dla skóry z problemami

Autorzy: Peel Mission
Demakijaż
Fot. panthermedia
Demakijaż
(0)

Skóra z problemami to taka, która wymaga szczególnie przemyślanej pielęgnacji – trafiającej w samo sedno. Trądzik pospolity, różowaty, przebarwienia i stany zapalne to dolegliwości, które chcemy łagodzić natychmiast – „tu i teraz”. Czym? Kwasami! Kwas azelainowy w różnych stężeniach stosowany jest w kosmetyce gabinetowej i domowej. I, jak wskazują kosmetolodzy, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwzaskórnikowe.

Reklama

Świat kosmetyki docenił kwas azelainowy. Od lat składnik ten stosowany jest podczas zabiegów o działaniu terapeutycznym – przeciwtrądzikowym, przeciwzaskórnikowym i gojącym. Od niedawna, w mniejszych stężeniach (ok. 5 proc.) stosowany jest także w profesjonalnej kosmetyce domowej – jako dopełnienie zabiegów, ale także jako samodzielna propozycja dla osób o szczególnych potrzebach skóry.

Składnik do zadań specjalnych

Kwas – brzmi groźnie? Nie powinien! Często słowo „kwas” budzi skojarzenie z inwazyjnymi zabiegami kosmetycznymi, które wymagają dłuższej rekonwalescencji ze względu na złuszczenia czy zaczerwienienia, jakie niekiedy powodują. Kwas azelainowy – w stężeniach, które zalecają kosmetolodzy, ma łagodne działanie o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, a jego naturalne właściwości pobudzają skórę do regeneracji, a w efekcie – przynoszą ukojenie.

Działanie za pomocą kwasów może mieć zastosowanie gojąco-przeciwzapalne, a więc wspomagające leczenie zmian trądzikowych lub związanych z trądzikiem różowatym i innymi zmianami zapalnymi. Idealnie działającym kwasem o takim właśnie zastosowaniu jest kwas azelainowy mówi Agnieszka Kowalska, specjalistka w dziedzinie kosmetologiiZ uwagi na swoje potwierdzone właściwości przeciwzapalne, jest on podstawą całych kuracji zalecanych przez kosmetologów, a także bazą poszczególnych kosmetyków, którymi uzupełniamy działania gabinetowe poprzez pielęgnację domową dodaje.

Kwas i naturalne składniki – połączenie idealne

Kosmetolodzy wskazują, że idealne wsparcie działania kwasu azelainowego stanowią wyciągi z komponentów naturalnych, takich jak olej z pestek malin czy olej z dzikiej róży, a także hydrolat z rumianku.

Wyciągi roślinne mają bardzo cenne właściwości przeciwzapalne, które wspierają terapię kwasami. Olej z pestek malin zawarty w preparatach przywraca skórze równowagę i normalizuje działanie gruczołów łojowych. Hydrolat z rumianku rzymskiego – koi i łagodzi skórę – mówi Agnieszka Kowalska. – To bardzo istotne, żeby, w przypadku skóry szczególnie wymagającej, reaktywnej, wspierać cenne właściwości kwasów, składnikami pochodzącymi z natury – dodaje.

Ręka w rękę z kosmetologiem

Jak dobrać odpowiednią kurację kwasami? Koniecznie wspólnie z kosmetologiem!Pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta w gabinecie kosmetycznym i dermokonsultacja. Nigdy nie próbujmy diagnozować skóry samodzielniemówi Agnieszka Kowalska. – Dermokonsultacja zwykle składa się dwóch etapów – wnikliwego wywiadu i analizy wyglądu oraz kondycji skóry. Na ich podstawie kosmetolog dokonuje diagnozy dotyczącej stanu cery i jej potrzeb, a następnie ustalany jest plan zabiegów oraz postępowania w pielęgnacji domowej. Pacjent otrzymuje także rekomendację dotyczącą doboru kosmetyków pielęgnacyjnych. Często zdarza się, że w przypadku występowania objawów trądziku lub innych stanów zapalnych, składnikiem pierwszego wyboru jest właśnie kwas azelainowy – dodaje.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze