Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny świądu skóry głowy?

Wszy
Fot. panthermedia
Wszy
(0)

Świąd skóry głowy to dolegliwość nie tylko niepokojąca, ale często również i bardzo irytująca – pacjent, który doświadcza tego problemu, może odczuwać zażenowanie chociażby z powodu nieustannej chęci do drapania się w różnych miejscach publicznych. Chcąc odkryć, co odpowiada za swędzenie tej części ciała, najlepiej udać się do lekarza – przyczyną świądu skóry głowy może być bowiem zarówno wszawica, jak i kontaktowe zapalenie skóry czy grzybica skóry głowy.

Reklama

Świąd skóry głowy to dolegliwość, wbrew pozorom, spotykana bardzo często – w jednym z dotyczących jej badań stwierdzono, że doświadczało jej w swoim życiu nawet 25% badanych. Takie liczby, po bliższym przeanalizowaniu, nie powinny jednak dziwić – możliwych przyczyn świądu skóry głowy wymienić można bowiem bardzo dużo.

Czasami swędzenie skóry głowy wynika z bardzo prozaicznej przyczyny – doprowadzać do problemu mogą bowiem niewłaściwe zachowania pacjentów. Mowa tutaj o sytuacji, gdzie człowiek kąpie się w pośpiechu i niedokładnie zmywa szampon ze swoich włosów: jego pozostałości mogą generować podrażnienia, co sprzyja występowaniu świądu.

W wielu przypadkach za świąd skóry głowy odpowiadają jednak pewne problemy zdrowotne. Wśród jednostek, których objawem może być właśnie swędzenie skóry głowy, wymienić można:

Przyczyny świądu skóry głowy stwierdza się zazwyczaj po wykryciu obecności u pacjenta innych jeszcze charakterystycznych dla danej jednostki dolegliwości – przykładowo u osób z atopowym zapaleniem skóry pojawiać się może świąd skóry głowy, ale i zaczerwienienie oraz znaczne przesuszenie skóry. Postawienie właściwej diagnozy jest istotne przede wszystkim z powodu tego, iż w zależności od tego, jaka jest przyczyna swędzenia skóry głowy, różnym pacjentom doświadczającym tego samego objawu zalecane może być całkowicie inne leczenie. Ogólnie więc zalecić można jedno: pacjent zmagający się z przewlekłym świądem skóry głowy zdecydowanie powinien udać się do lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze