Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być powikłania tatuowania skóry?

Tatuaże u mężczyzn
Fot. Shutterstock
Tatuaże u mężczyzn
(0)

Tatuowanie skóry raz jest popularniejsze, raz nieco mniej, w każdym jednak razie nieustannie wiele osób decyduje się na wykonanie jakiegoś tatuażu. U większości ludzi nie skutkuje to żadnymi powikłaniami, u niektórych jednak mogą pojawiać się pewne komplikacje. Jakie więc mogą być negatywne konsekwencje tatuowania skóry?

Reklama

Osoby, które decydują się na odwiedzenie salonu tatuażu, swoją uwagę skupiają na wzorze, który pojawi się na ich skórze – mało kto w ogóle rozważa potencjalne powikłania tatuaży. W praktyce rzeczywiście występują one bardzo rzadko, warto jednak o nich wiedzieć, żeby decyzję o tatuowaniu skóry podjąć z pełną świadomością.

Jednym z możliwych powikłań tatuaży jest reakcja alergiczna. Barwniki, które są wykorzystywane do jego wykonania, są w końcu przez organizm traktowane jak ciało obce – dotychczas przeprowadzone badania sugerują, że największy potencjał do wywoływania reakcji alergicznych mogą mieć czerwonawe pigmenty.

Innym potencjalnym negatywnym następstwem wykonania tatuażu może być powstanie bliznowca – zrezygnować z tego typu zdobień skóry powinny więc przede wszystkim te osoby, które mają tendencję do tego rodzaju zmian. W następstwie tatuowania skóry dochodzić może również i do rozmaitych zakażeń – wywoływać je mogą zarówno bakterie, jak i wirusy i mogą one rozwinąć się bezpośrednio po wykonaniu tatuażu, jak i nawet dopiero kilkanaście dni po jego powstaniu.

Nie sposób tutaj pominąć potencjalnego powikłania tatuowania skóry, które wynikać może ze stosowania zanieczyszczonych narzędzi – mowa o ryzyku zakażenia się takimi chorobami, jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i C czy ryzyku zakażenia się wirusem HIV.

Powikłania tatuaży są rzadkie, warto jednak podjąć wszelkie próby, by maksymalnie zminimalizować ich ryzyko. Przede wszystkim warto korzystać z usług wyłącznie sprawdzonych i profesjonalnych salonów tatuażu, a w sytuacji, gdy ze skórą w otoczeniu tatuażu dzieje się coś niepokojącego, wskazane jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze