Zaloguj
Reklama

Jak często powinniśmy się myć?

Kąpiel
Fot. shutterstock
Kąpiel
(0)

Zwyczajowo kąpiemy się czy bierzemy prysznic każdego dnia, czy jednak z medycznego punktu widzenia takie postępowanie jest rzeczywiście zasadne? Odpowiedź może zaskakiwać – otóż nie zawsze niezbędne jest mycie ciała każdego dnia, co więcej – czasami nadmierna higiena osobista może po prostu przynosić szkody. Od czego jednak zależy to, jak często powinnyśmy brać prysznic czy kąpiel – od jakich czynników uzależniona jest zalecana częstość mycia się?

Reklama

O zdrowotnych aspektach brania prysznica, kąpieli w wannie czy przebywania w saunie mówi się dość dużo. Wymienia się wśród nich m.in. stymulację układu odpornościowego, łagodzenie bólu mięśni i stawów czy przynoszenie po prostu uczucia odprężenia. Kąpiemy się jednak przede wszystkim w celu utrzymania higieny i zwykle czynimy to każdego dnia. Z medycznego punktu widzenia codzienna kąpiel… nie jest jednak konieczna. Co więcej, zbyt częste mycie się prowadzić może m.in. do likwidacji ze skóry korzystnych bakterii, jak i może być to przyczyną znacznego przesuszenia skóry. Pojawia się więc tutaj pytanie: jak często powinno się brać prysznic?

Przede wszystkim dużo zależy od wieku człowieka. Tak jak codzienna kąpiel u noworodka nie jest absolutnie niezbędna, tak już u pacjenta będącego w wieku dojrzewania jest ona jak najbardziej konieczna.

Istotne jest również i to, w jakim klimacie się mieszka – wtedy, gdy za oknem króluje upalne powietrze, zaniechanie codziennego kąpania się szybko skutkować może tym, że inni ludzie zaczną od nas uciekać. W zimowych zaś miesiącach skóra ogólnie ma tendencję do przesuszania się, w związku z czym należy o nią dbać również i poprzez odpowiednie zmodyfikowanie zwyczajów dotyczących kąpieli. Warto chociażby ograniczać czas przebywania pod prysznicem czy w wannie, rozważyć można również szczelne zamykanie drzwi od łazienki w czasie mycia się (zwiększa to wilgotność w pomieszczeniu i zmniejsza możliwość przesuszenia skóry) czy korzystanie z łagodniejszych niż zazwyczaj środków higienicznych.

Analizując to, jak często powinno się myć, trzeba wziąć również pod uwagę wykonywane na co dzień obowiązki. Osoby, które pracują ze zwierzętami, odpadami czy jakimikolwiek niebezpiecznymi substancjami, powinny się kąpać każdorazowo po zakończeniu pełnienia swoich obowiązków danego dnia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze