Zaloguj
Reklama

Higiena w dobie koronawirusa: jak prawidłowo myć ręce?

Uścisk dłoni
Fot. Panthermedia
Uścisk dłoni
(0)

Codziennie dochodzą do nas niepokojące wieści dotyczące kolejnych zachorowań i zgonów związanych z COVID-19. Zarówno WHO, jak i naukowcy badający ten groźny wirus apelują o odpowiednią higienę. Właściwe mycie rąk może zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Przedstawiamy dokładny przewodnik, w jaki sposób należy to robić.

Reklama

Ogólne zalecenia odnoszące się do długości mycia rąk są jednoznaczne – czynność powinna trwać przez co najmniej dwadzieścia sekund. Dla zapewnienia bezpieczeństwa najlepiej jest odliczać ten czas. W przypadku braku zegarka/stopera pomocne może być nucenie fragmentu utworu muzycznego, np. Sto lat.

Temperatura wody nie ma znaczenia

Dotychczasowe badania sugerują, że temperatura, w jakiej myjemy ręce, nie ma znaczenia. Nie wpływa ona bowiem znacząco na liczbę bakterii, które usuwane są w trakcie tej czynności. Kluczowa jest technika, jaką stosujemy. Nie zmienia to jednak faktu, ze dwudziestosekundowe mycie rąk może uprzyjemnić większa temperatura wody.

Nieważne, jakie mydło

Nie ma również znaczenia to, jaki rodzaj mydła jest stosowany. Zwykłe, nawet najtańsze mydło i woda skutecznie usuwają drobnoustroje ze skóry. Żadne badania nie wykazały dotąd, jakoby dostępne bez recepty przeciwbakteryjne produkty były bardziej skuteczne niż te kupowane w supermarketach.

Zachowaj ostrożność w trakcie suszenia rąk

Udowodniono naukowo, że drobnoustroje w dużo łatwiejszy sposób przenoszą się z oraz na mokre ręce, dlatego równie istotne jest ich ususzanie. Badania sugerują, że zarówno suszarki do rąk na gorące powietrze, jak i ręczniki są, mniej higieniczne niż ręczniki papierowe jednorazowego użytku. Co więcej suszarki do rąk mogą powodować rozproszenie cząstek i mikroorganizmów, które z kolei zanieczyszczają środowisko.

Mycie rąk krok po kroku

Zwilż ręce pod dużą ilością bieżącej wody. Następnie całą powierzchnię rąk pokryj mydłem i pocieraj dłonie w taki sposób, by wytworzyła się piana.

Pocieraj jedną dłonią drugiej, pamiętając o przestrzeni pomiędzy palcami. Powtórz czynność drugą ręką. Ponownie pocieraj dłonie i ponownie wyczyść je pomiędzy palcami.

Uwaga! Dokładne mycie palców jest niezwykle istotne! Dlatego grzbiety palców pocieraj o drugą dłoń, blokując w ten sposób palce. Następnie chwyć kciuk jednej ręki i obróć zamkniętą rękę wokół kciuka, aby go wyczyścić. Analogicznie powtórz czynność przy myciu drugiego kciuka.

Pocieraj opuszki palców jednej ręki drugą dłonią. Jeśli masz do dyspozycji czystą szczotkę do paznokci, delikatnie je wyszoruj.

Opłucz ręce pod czystą bieżącą wodą. Osusz je dokładnie, najlepiej ręcznikiem jednorazowym. 

W ciągu dnia dłonie gromadzą mnóstwo zarazków i brudu. Wynika to przede wszystkim z faktu dotykania przedmiotów, ale i innych osób. Ludzie mogą przenosić te drobniustroje na inne osoby lub zarażać się poprzez dotykanie twarzy. Dlatego tak ważne jest, by stosować się do powyższych zaleceń.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze