Zaloguj
Reklama

Gen młodości

Badanie wzroku
Fot. medforum
Badanie wzroku
(0)

Młodszy wygląd człowieka jest od wieków przedmiotem zainteresowania wielu dziedzin nauki. Z medycznego punktu widzenia, wygląd to nie tylko określenie wieku człowieka, ale także obraz zdrowia i samopoczucia naszego organizmu. Naukowcy z Holandii, w toki badań nad genami, odkryli gen odpowiadający za nasz młodszy wygląd, niezależnie od wieku w jakim jesteśmy – MCIR. Osoby, których genotyp wyposażony jest w ten gen, oceniane były jako przynajmniej o 2 lata młodsze niż wskazywała by na to metryka.

Reklama

Wygląd człowieka od wieków jest przedmiotem zainteresowania ludzkości, głównie w kontekście jego poprawy, co oznacza nie mniej nie więcej, jak chęć zachowania młodości. Wielokrotnie prowadzone badania dowiodły, że nasz wygląd to nie tylko kwestia naszego kodu genetycznego, ale także wpływów środowiskowych, takich jak otoczenie w którym żyjemy, czy tryb życia jaki prowadzimy. Istnieją także analizy potwierdzające, że postrzeganie wyglądu człowieka przekłada się choćby na ocenę wieku, ale także na ocenę naszego zdrowia, a nawet na ocenę ryzyka śmierci. Grupa badaczy z Holandii, prowadząc eksplorację tego zakresu, odnalazła gen, który stanowić może o naszym młodszym wyglądzie.

Naukowcy z Manfred Kayser of Erasmus Medical Center University Medical Center w Rotterdamie, przeprowadzili badania polegające na analizie ponad 8 000 000 wariantów DNA, a dane wykorzystane w badaniu pobrano od grupy 2 600 osób.

Na podstawie prowadzonych analiz zauważono, że osoby posiadające w swoim genotypie gen MCIR, oceniane były jako minimum 2 lata młodsze, niż wskazywał na to ich wiek biologiczny, niezależnie od kwestii płci czy zmarszczek. Wynika z tego niewątpliwa korelacja pomiędzy posiadaniem tego genu, a młodszym wyglądem.

Gen MCIR ma swoistą funkcję. Koduje on bowiem receptor - melanokortynę 1, który odgrywa kluczową rolę w kodowaniu barwy naszej skóry, włosów oraz oczu. Wariant tego genu (jeden z kilku), obecny jest u osób, których cera jest jasna, piegowata a włosy są rude. Większa wrażliwość na promieniowanie słoneczne, jest związane ze zmniejszeniem funkcji tego receptora, co z kolei predysponuje do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. Wśród innych funkcji genu MCIR wymienia się także regulację odpowiedzi immunologicznej oraz udział w mechanizmach naprawczych DNA i to właśnie tej funkcji naukowcy przypisują działanie, którego efektem jest młodszy wygląd.

Procesy starzenia się to bardzo skomplikowane mechanizmy, których niewielka jedynie część została dotychczas odkryta. Cała sieć interakcji oraz kaskady procesów składają się na mniej lub bardziej naturalne, starzenie się naszej skóry. Odkrycie poczynione nad genem MCIR, może w znacznej mierze przyczynić się do zrozumienia wpływu genów na procesy związane ze starzeniem się – zarówno skóry, jak i naszego organizmu. Niemniej jednak stanowią one punkt wyjścia do podjęcia dalszych badań, również na populacjach pozaeuropejskich.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] http://www.dermatologia-praktyczna.pl/a3215/Naukowcy-zidentyfikowali----gen-mlodosci--.html/m141 [Źródło: medicalnewstoday.com] (na dzień 10.09.2017)

Reklama
(0)
Komentarze