Zaloguj
Reklama

Czym jest albinizm?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Komputer w codziennej pracy lekarza
Fot. medforum
Komputer w codziennej pracy lekarza
(5)

Bielactwo, czyli albinizm z medycznego punktu widzenia wynika z braku enzymu, który uczestniczy w przemianie tyrozyny w melaninę.

Reklama

Bielactwo jest głównie chorobą genetyczną, ale badania sugerują, że za wystąpienie choroby odpowiedzialne jest również zaburzenie mechanizmu odpornościowego. Obarczeni ryzykiem wystąpienia albinizmu są osoby chore na cukrzycę oraz osoby mające problemy z tarczycą.

Głównymi objawami albinizmu są:

  • białe włosy 
  • bardzo jasna skóra, wręcz biała 
  • bezbarwne tęczówki oczu 
  • nadmierna wrażliwość na promienie słoneczne (światłowstręt oraz duże ryzyko wystąpienia nowotworu skóry)

Zdrowy człowiek produkuje odpowiednią ilość melanocytów, czyli komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Melanina chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, czyli promieni słonecznych. Osoby chore na bielactwo nie posiadają melanocytów wobec czego skóra nie jest chroniona przed działaniem promieni UV, które powodują nowotwór skóry, dlatego tak ważne jest, aby chorzy unikali ekspozycji na słońce.

Nie wynaleziono leku na albinizm – jest chorobą nieuleczalną. Chory powinien zachować szczególną profilaktykę jaką jest unikanie słońca oraz stosowanie kremów przeciwsłonecznych z jak najwyższym filtrem UV.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze