Zaloguj
Reklama

Czy swędzenie skóry ma coś wspólnego z psychiką?

Wysypka na twarzy
Fot. Pantherstock
Wysypka na twarzy
(0)

Do dawna lekarze informują, iż różnego rodzaju zmiany (wypryski, swędzenie, wysypka) i choroby skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry) mają silny związek ze stanem psychicznym człowieka.

Reklama

Warto jednak zadać sobie pytanie czy to psychika ma wpływ na stan skóry czy jest może odwrotnie? Badania naukowe, wykazały, iż silne swędzenie skóry, jej pieczenie i zaczerwienienie powoduje problemy natury psychicznej, które z kolie prowadzą do jeszcze większego nasilenia się objawów skórnych.

Świadczy to m.in. o fakcie, iż skóra i układ nerwowy mają ze sobą silny, nierozerwalny związek. Różnego rodzaju zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, przekaźnictwie nerwowym czy wydzielaniu określonego przekaźnika prowadzą do problemów ze skórą. W przypadku toczącego się w organizmie stanu zapalnego, skóra zaczyna swędzieć, jest naciągnięta, piecze co prowadzi do frustracji, podenerwowania na skutek silnego „napięcia” ze strony układu nerwowego. Zagadnieniem tym zajmuje się psychodermatologia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze