Zaloguj
Reklama

Co warto wiedziec o liszaju kolczystym?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Komputer w codziennej pracy lekarza
Fot. medforum
Komputer w codziennej pracy lekarza
(0)

Liszaj kolczysty to rzadkie i łagodne schorzenie związane z zaburzeniem rogowacenia mieszkowego. Charakteryzuje się występowaniem na skórze małych, mieszkowych grudek w kolorze cielistym, które grupują się w większe wykwity.

Reklama

Najczęstszymi miejscami występowania są kolana, wyprostowane powierzchnie kończyn dolnych, szyi i tułowia oraz rzadziej twarz. W 1883 r. liszaj kolczysty został opisany przez Crockera. Ze względu na rzadkość tego schorzenia nie ma dokładnych danych epidemiologicznych na ten temat.

Z badań przeprowadzonych przez Friedmana, które obejmowały największą grupę chorych na liszaj, wynikało, że częstość występowania kalkulowano na 5 na 1000 pacjentów dermatologicznych wśród populacji filipińskiej. Ze względu na łagodny i bezobjawowy przebieg schorzenia lekarzom trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę.

Najczęściej liszaj kolczysty występuje u dzieci i osób w drugiej dekadzie życia, najczęściej dotyka on chłopców. Przyczyny występowania nie są do końca znane. Przypuszcza się jednak, że mogą to być czynniki genetyczne i toksyczne (złoto, alkohol, toksyna błonicza) oraz mechaniczne. Pewny jest natomiast związek liszaja ze schorzeniami atopowymi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Liszaj kolczysty, Michał Sobjanek, Monika Sikorska, Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, Roman Nowicki. Przegląd dermatologiczny.

Reklama
(0)
Komentarze