Zaloguj
Reklama

Co nowego w leczeniu atopowego zapalenia skóry?

Badania laboratoryjne prowadzone nad lekami
Fot. panthermedia
Badania laboratoryjne prowadzone nad lekami
(0)

Przemysł farmaceutyczny wciąż poszukuje różnych nowych lekarstw na wiele schorzeń. Jedną z jednostek, wokół której koncentrują się zainteresowania naukowców, jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Możliwe jest, że wkrótce na rynku medycznym szerzej zagości nowy lek na to schorzenie dermatologiczne – mógłby być nim dupilumab. Preparat ten to przeciwciało hamujące odpowiedź zapalną w organizmie i na początku 2017 roku został on dopuszczony do stosowania w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Reklama

Atopowe zapalenie skóry stanowi jeden z częstszych problemów dermatologicznych. Według statystyk dotyczących populacji ogólnej, schorzenie może występować u nawet co dziesiątego dorosłego, a u dzieci jego rozpowszechnienie jest nawet jeszcze większe – w tej grupie wiekowej atopowe zapalenie skóry może być problemem nawet 30% jej przedstawicieli.

W przebiegu atopowego zapalenia skóry pacjenci mogą doświadczać rozmaitych dolegliwości, takich jak np. różne zmiany skórne czy silny świąd skóry. Nie ulega wątpliwości, że takie problemy mogą znacząco obniżać jakość życia – m.in. to właśnie z tego powodu wciąż prowadzone są badania naukowe skupiające się wokół leczenia atopowego zapalenia skóry. Okazuje się, że część z tych badań kończy się sukcesem – w marcu 2017 roku pojawiły się informacje o tym, że amerykańska Food and Drug Administration (FDA) dopuściła do użytku nowy preparat służący do terapii wspominanego schorzenia skórnego.

Nowość w leczeniu atopowego zapalenia skóry: dupilumab

Dupilumab należy do leków biologicznych – jest to przeciwciało skierowane przeciwko receptorom dla interleukiny 4. Dzięki wiązaniu się z tymi strukturami lek hamuje rozwój odpowiedzi zapalnej, która to jest odpowiedzialna za występowanie u chorych objawów atopowego zapalenia skóry.

Zanim FDA dopuściło lek do użycia, przeprowadzone zostały badanie oceniające skuteczność oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Okazało się, że terapia dupilumabem może przynieść korzyści tym pacjentom, u których schorzenia nie udaje się kontrolować przy pomocy preparatów aplikowanych miejscowo oraz u tych chorych, u których leczenie miejscowe jest niezalecane i z tego względu nie można go stosować. Skutkiem podawania pacjentom przeciwciał w postaci iniekcji była zarówno poprawa w zakresie stopnia zmian skórnych, jak i innych dolegliwości związanych z atopowym zapaleniem skóry, takich jak świąd.

Przed dopuszczeniem nowych leków na rynek sprawdzane jest także to, jakie mogą być ich działania niepożądane. W przypadku dupilumabu obserwowano m.in. miejscowe odczyny w miejscach podania preparatu, reakcje alergiczne oraz problemy okulistyczne (np. zapalenie spojówek czy rogówki). Warto jednak podkreślić, że każdy lek posiada jakieś potencjalne skutki uboczne jego stosowania – w dodatkowych analizach okazało się, że w rocznym okresie obserwacji terapię dupilumabem (nawet w połączeniu z miejscowo stosowanymi glikokortykosteroidami) można uznać za bezpieczną dla pacjentów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze