Zaloguj
Reklama

Cera tłusta

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Krem do twarzy
Fot. ojoimages
Krem do twarzy
(5)

Cera tłusta zazwyczaj ma szarożółty kolor. Skóra jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca.

Reklama

Cera tłusta zazwyczaj ma szarożółty kolor. Skóra jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Pory są rozszerzone, przeważnie występują zaskórniki. Skóra jest słabo ukrwiona, rzadko zdarzają się rozszerzone naczynka. Łatwo zaobserwować, że rano często jest blada. Dużą zaletą tego typu cery jest odporność na warunki atmosferyczne oraz zmienność temperatur.

Spory wpływ na stan skóry mają zmiany hormonalne, stres oraz zaburzenia układu pokarmowego. Cera tłusta wykazuje tendencję do późniejszego starzenia się w porównaniu z innymi typami cer. W starszym wieku nie ulega wysuszeniu. Osoby z tłustą cerą muszą zmagać się z częstymi powikłaniami trądziku oraz nieestetycznym wyglądem skóry.

Objawy te zaczynają się już w okresie dojrzewania. Pielęgnacja powinna uwzględniać zmniejszenie warstwy rogowej naskórka oraz regulację funkcjonowania gruczołów łojowych. W młodym wieku należy zadbać o oczyszczanie i nawilżenie skóry oraz łagodzenie powstałych zmian.

Należy jednak pamiętać, żeby samemu nie usuwać żadnych zmian. Nie należy stosować preparatów odkażających i wysuszających na bazie alkoholu. Raz w tygodniu warto jest zastosować peeling ziarnisty lub enzymatyczny.

Reklama
(5)
Komentarze