Zaloguj
Reklama

AZS czy trwała nietolerancja glutenu?

Autorzy: testDNA
DNA
Fot. medforum
DNA
(0)

Masz atopowe zapalenie skóry (AZS), z którym nie możesz sobie poradzić? Objawy może zaostrzać nieleczona celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Co więcej, choroba ta może wywoływać wysypkę, podrażnienie i inne problemy skórne. A może... występuje u Ciebie choroba Dühringa, zwana „skórną postacią celiakii”? Często bywa mylona właśnie z AZS! Tylko postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia pomoże Ci poprawić stan skóry.

Reklama

Celiakia – gdy gluten działa toksycznie…

U osób z celiakią (trwałą nietolerancją glutenu) gluten wywołuje nieprawidłową reakcję organizmu. Chodzi o degradację kosmków jelitowych, czyli małych wypustek, które powiększają powierzchnię chłonną jelita. Zdegradowane nie mogą pełnić swojej funkcji, co w konsekwencji powoduje powstawanie niedoborów i problemy z przyswajaniem substancji leczniczych.

To wiąże się z występowaniem różnych objawów – od zmęczenia, anemii czy spadku nastroju, przez problemy żołądkowe, aż po zmiany skórne i wiele innych problemów zdrowotnych.

Przy chorobie Dühringa nieprawidłowa reakcja immunologiczna obejmuje dodatkowo odkładanie w skórze przede wszystkim złogów IgA (immunoglobuliny A) [1].

Trwała nietolerancja glutenu i problemy skórne

Nieleczona trwała nietolerancja glutenu może wpływać na problemy skórne na kilka sposobów:

  • nieleczona celiakia może powodować objawy dotyczące skóry, np. swędzenie, wysypkę czy krostki;
  • celiakia może współwystępować z AZS czy łuszczycą (choroby autoimmunologiczne nierzadko występują razem), zaostrzając objawy i obniżając skuteczność leczenia (mniejsze wchłanianie leków);
  • choroba Dühringa (opryszczkowate zapalenie skóry ) – zwana „skórną postacią celiakii” – bywa mylona z AZS.

Choroba Dühringa – objawy łudząco przypominają AZS...

„Na obraz kliniczny opryszczkowatego zapalenia skóry składają się wielopostaciowe wykwity: rumień, grudki, wykwity pokrzywkowate, drobne pęcherzyki i nadżerki, lokalizujące się najczęściej symetrycznie na łokciach i kolanach, okolicy krzyżowej i pośladkach, łopatkach, a także na owłosionej skórze głowy i twarzy, rzadko na błonach śluzowych jamy ustnej” [1].

Tak objawy choroby Dühringa opisują źródła naukowe. Dodatkowe objawy nie muszą występować, ale mogą pojawić się np. problemy żołądkowe, anemia i inne niedobory.

Chcesz poprawić stan skóry? Czasami wystarczy proste leczenie

Jeśli za Twoje problemy skórne odpowiada nieleczona nietolerancja glutenu – odstawienie tej substancji pomoże Ci poprawić stan skóry i poczuć się lepiej. „Odpowiednia dieta stanowi zarówno skuteczną metodę profilaktyki, jak i leczenia celiakii i opryszczkowatego zapalenia skóry” [1].

Najpierw trzeba jednak postawić odpowiednią diagnozę. Predyspozycje do zachorowania na celiakię (a także jej skórną postać) możesz sprawdzić badaniem genetycznym. Jeśli ich nie ma, schorzenie można wykluczyć, a jeśli są – aktywność choroby bada się, sprawdzając obecność przeciwciał we krwi i ewentualnie stan jelit (wykonując biopsję).

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Źródło tekstu:

  • [1] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska: Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry. „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5, s. 10.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze