AZS czy trwała nietolerancja glutenu?

Masz atopowe zapalenie skóry (AZS), z którym nie możesz sobie poradzić? Objawy może zaostrzać nieleczona celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Co więcej, choroba ta może wywoływać wysypkę, podrażnienie i inne problemy skórne. A może... występuje u Ciebie choroba Dühringa, zwana „skórną postacią celiakii”? Często bywa mylona właśnie z AZS! Tylko postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia pomoże Ci poprawić stan skóry.
Celiakia – gdy gluten działa toksycznie…
U osób z celiakią (trwałą nietolerancją glutenu) gluten wywołuje nieprawidłową reakcję organizmu. Chodzi o degradację kosmków jelitowych, czyli małych wypustek, które powiększają powierzchnię chłonną jelita. Zdegradowane nie mogą pełnić swojej funkcji, co w konsekwencji powoduje powstawanie niedoborów i problemy z przyswajaniem substancji leczniczych.
To wiąże się z występowaniem różnych objawów – od zmęczenia, anemii czy spadku nastroju, przez problemy żołądkowe, aż po zmiany skórne i wiele innych problemów zdrowotnych.
Przy chorobie Dühringa nieprawidłowa reakcja immunologiczna obejmuje dodatkowo odkładanie w skórze przede wszystkim złogów IgA (immunoglobuliny A) [1].
Trwała nietolerancja glutenu i problemy skórne
Nieleczona trwała nietolerancja glutenu może wpływać na problemy skórne na kilka sposobów:
- nieleczona celiakia może powodować objawy dotyczące skóry, np. swędzenie, wysypkę czy krostki;
- celiakia może współwystępować z AZS czy łuszczycą (choroby autoimmunologiczne nierzadko występują razem), zaostrzając objawy i obniżając skuteczność leczenia (mniejsze wchłanianie leków);
- choroba Dühringa (opryszczkowate zapalenie skóry ) – zwana „skórną postacią celiakii” – bywa mylona z AZS.
Choroba Dühringa – objawy łudząco przypominają AZS...
„Na obraz kliniczny opryszczkowatego zapalenia skóry składają się wielopostaciowe wykwity: rumień, grudki, wykwity pokrzywkowate, drobne pęcherzyki i nadżerki, lokalizujące się najczęściej symetrycznie na łokciach i kolanach, okolicy krzyżowej i pośladkach, łopatkach, a także na owłosionej skórze głowy i twarzy, rzadko na błonach śluzowych jamy ustnej” [1].
Tak objawy choroby Dühringa opisują źródła naukowe. Dodatkowe objawy nie muszą występować, ale mogą pojawić się np. problemy żołądkowe, anemia i inne niedobory.
Chcesz poprawić stan skóry? Czasami wystarczy proste leczenie
Jeśli za Twoje problemy skórne odpowiada nieleczona nietolerancja glutenu – odstawienie tej substancji pomoże Ci poprawić stan skóry i poczuć się lepiej. „Odpowiednia dieta stanowi zarówno skuteczną metodę profilaktyki, jak i leczenia celiakii i opryszczkowatego zapalenia skóry” [1].
Najpierw trzeba jednak postawić odpowiednią diagnozę. Predyspozycje do zachorowania na celiakię (a także jej skórną postać) możesz sprawdzić badaniem genetycznym. Jeśli ich nie ma, schorzenie można wykluczyć, a jeśli są – aktywność choroby bada się, sprawdzając obecność przeciwciał we krwi i ewentualnie stan jelit (wykonując biopsję).
Piśmiennictwo
Informacja prasowa
Źródło tekstu:
- [1] M. Pawlaczyk, S. Milewska, A. Rokowska-Waluch, K. Korzeniowska: Leczenie dietetyczne w celiakii i opryszczkowatym zapaleniu skóry. „Farmacja Współczesna” 2012, nr 5, s. 10.