Zaloguj
Reklama

Atopowe zapalenie skóry – objawy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Twarz
Fot. Ojoimages
Twarz
(0)

Atopowe zapalenie skóry dotyczy od 18 do 26% populacji Europy. Częstość występowania tej choroby wzrasta z każdym rokiem. U ponad połowy osób diagnozowana jest przed pierwszym rokiem życia. W przypadku nawet 90% chorych objawy stają się mniej dokuczliwe po okresie dojrzewania.

Reklama

Ludzie z atopowym zapaleniem skóry często cierpią na astmę lub alergię sezonową. U takich osób często wynik skórnego testu na alergię jest pozytywny mimo, że sama choroba nie jest spowodowana alergią. Zmiany skórne objawiają się pęcherzami i strupami. Skóra jest sucha lub występują obszary nierównej skóry z tyłu ramion i przodu ud. Może występować krwawienie z ucha. Wokół pęcherzy pojawia się zaczerwienienie lub zapalenie.

Lokalizacja zmian i rodzaj wysypki zależy od wieku. U dzieci do drugiego roku życia zmiany najczęściej zaczynają się na twarzy, owłosionej skórze głowy, dłoniach i stopach. Wysypka jest swędząca, w formie bąbli lub strupów U starszych dzieci i dorosłych wysypkę można zaobserwować na wewnętrznym zgięciu kolan i łokci. Pojawiać się może również na szyi, dłoniach i stopach.

Świąd czasami pojawia się nawet przed wysypką. Objawy mogą nasilać się w przypadku alergii na pyłki, pleśń, roztocza lub zwierzęta oraz działania zimnego lub gorącego powietrza. Taki sam efekt wywołuje stres lub zbyt częsty kontakt z wodą.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze