Zaloguj
Reklama

Antybiotyki w leczeniu trądziku - kiedy się je stosuje?

Zmiany trądzikowe na twarzy
Fot. panthermedia
Zmiany trądzikowe na twarzy
(0)

Trądzik to często problem nie tylko natury estetycznej – u tych osób, u których zmiany skórne są bardzo nasilone, dochodzić może do powstawania bardzo nawet rozległych blizn, zmiany mogą także ulegać zakażeniom. Z tego właśnie powodu aż tak istotne jest właściwe leczenie trądziku – wykorzystywane w tym przypadku są bardzo różne leki, jednymi z nich są antybiotyki.

Reklama

Za przyczyny trądziku uznawane są różne problemy, związek z problemem mogą mieć m.in. bakterie – nadmierne namnażanie się pewnych gatunków tych drobnoustrojów może skutkować występowaniem zmian skórnych. Z tego właśnie powodu w leczeniu trądziku wykorzystywane mogą być właśnie antybiotyki.

Leki z grupy antybiotyków dostępne są w różnych formach – pacjentom borykającym się z trądzikiem zalecane mogą być zarówno preparaty w formie do stosowania miejscowego, jak i antybiotyki doustne. Wybór konkretnej postaci leków uzależniony jest przede wszystkim od stopnia nasilenia trądziku, zwrócić uwagę należy jednak również i na możliwe skutki uboczne poszczególnych preparatów.

Antybiotyki aplikowane miejscowo, na zmiany skórne, mogą wywoływać pewne działania ograniczone głównie do miejsca ich aplikacji, którymi mogą być m.in. przesuszenie skóry czy jej złuszczanie się. W przypadku zaś antybiotyków stosowanych doustnie dochodzić może do nieco innych skutków ubocznych, takich jak np. biegunki, nudności czy nadwrażliwość skóry na promieniowanie UV.

Stosowanie antybiotyków w leczeniu trądziku powinno być zawsze uzgodnione z lekarzem – przyjmowanie ich przy braku ku temu wskazań lub przez zbyt długi czas może skutkować pojawieniem się lekoopornych szczepów bakterii. Ostatecznie leki przeciwbakteryjne jak najbardziej mogą pomagać osobom borykającym się z uciążliwymi zmianami skórnymi, czasami jednak do osiągnięcia optymalnych efektów leczenia niezbędne może być przyjmowanie ich wraz z jakimiś innymi jeszcze lekami (np. z preparatami z grupy retinoidów).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze