Zaloguj
Reklama

Znamię błękitne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Zdrowie oczu
Fot. Panthermedia
Zdrowie oczu
(3)
Reklama

Jest to zazwyczaj obecny od urodzenia guzek o zabarwieniu niebieskim, najczęściej umiejscowiony na skórze kończyn dolnych.

Objawy i przebieg znamienia błękitnego

Znamię błękitne jest małym, ok. 5mm guzkiem, twardym i spoistym. Kolor szaroniebieski jest spowodowany obecnością melanocytów w skórze właściwej. Jest obecny w chwili urodzenia lub pojawia się w okresie wczesnego dzieciństwa. Nie powiększa się, ani nie daje żadnych objawów.

W większości przypadków jest zmianą pojedynczą, najczęściej zlokalizowaną na skórze kończyn dolnych. Ale może występować i w innych okolicach ciała.  

Kiedy udać się do lekarza i leczyć znamię błękitne

Jeżeli masz wątpliwości co do charakteru zmiany. Szczególnie powinny niepokoić nas ciemno zabarwione zmiany pojawiające się nagle w życiu dorosłym. Doświadczony dermatolog po przeprowadzeniu badania dermatoskopowego postawi ostateczne rozpoznanie.

W razie niepewności lekarz pobierze wycinek do badania histopatologicznego, które ostatecznie rozstrzygnie o konieczności usunięcia zmiany. Po chirurgicznym wycięciu, w miejscu zabiegu pozostanie blizna, nieco większa niż średnica zmiany.

Leczenie znamienia błękitnego

W przypadku występowania znamion należy zwrócić przede wszystkim uwagę na unikanie miejscowego drażnienia przez gumki, paski itp., a także ekspozycji na słońce.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

O.Braun-Falco, G.Plewig: Dermatologia. Wydawnictwo Czelej, Lublin 2004

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze