Zaloguj
Reklama

Zmiana kształtu paznokci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Pielęgnacja paznokci, pilnik do paznokci
Fot. medforum
Pielęgnacja paznokci, pilnik do paznokci
(2)
Reklama

Każdy z nas, ma inny kształt oraz kolor płytki paznokcia podobnie jak i jej strukturę. Wielu pacjentów, pyta lekarza czy zmiany kształtu i zabarwienia paznokcia mają coś wspólnego ze zmianami toczącymi się w organizmie, np. na skutek chorób czy niedoborów witamin i minerałów?

Objawy i przebieg zmiany kształtu paznokci

Obserwacje i badania naukowe wykazały, iż zmiany kształtu i koloru paznokcia pokazują w jakiej „kondycji” znajduje się nasz organizm ale mogą także wskazywać, na rozwój chorób w naszym organizmie.
 
Zmiany kształtu i zabarwienia paznokcia a choroby

 
To, jak prezentuje się nasza płytka paznokcia, może wskazywać na to w jakim stanie jest nasz organizm. Paznokcie zdrowych osób są gładkie, jednobarwne, koloru różowego. W przypadku gdy płytka paznokcia staje się chropowata bądź ulega wygięciom możemy mieć do czynienia ze zmianami w naszym organizmie, od chorób, po złe odżywianie czy niewłaściwą higienę. W wielu przypadkach paznokcie mogą także zmieniać swoje zabarwienia bądź pojawiają się na nich różnego rodzaju plamy.

Dziwny kształt paznokcia może wskazywać na:

  1. Niedobory witamin oraz minerałów, np. żelaza, w sytuacji gdy kształt paznokcia staje się łyżeczkowaty
  2. Anemię, gdy płytka paznokcia staje się wklęsła po środku a podwija się do góry
  3. Zaburzenia hormonalne, płytka paznokcia wywija się do góry na brzegach
  4. Problemy z układem krążenia, gdy płytka paznokcia staje się pogrubiona i zagięta jak szpon
  5. Choroby układu pokarmowego oraz marskość wątroby, powodują, iż płytka paznokcia staje się uwypuklona i okrągła
  6. Choroby dziedziczne, gdzie płytka paznokcia jest pogrubiona a jej brzegi zwijają się.

Na płytce paznokcia mogą także pojawiać się przebarwienia oraz drobne zmiany, przyjmują one najczęściej kolor biały (mogą wskazywać na choroby nowotworowe, problemy z układem krwionośnym), zmiany koloru żółtego (przyjmowanie leków, grzybica, palenie papierosów) czy zmiany koloru zielonego (zakażenie bakteryjne).
 

Piśmiennictwo
Reklama
(2)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze