Zaloguj
Reklama

Wkładka wewnątrzmaciczna - skutki uboczne

Spacer brzegiem morza
Fot. ojoimages
Spacer brzegiem morza
(4)
Reklama

Wszelkie niepokojące objawy pojawiające się po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej

Wkładka wewnątrzmaciczna - Objawy i przebieg

Wśród najczęściej pojawiających się dolegliwości związanych ze stosowaniem wkładki antykoncepcyjnej wymieniane są plamienia międzymiesiączkowe oraz obfite krwawienia miesiączkowe. Mogą również pojawić się bóle dołem brzucha. Najczęściej przyczyną tej dolegliwości jest nieprawidłowe dopasowanie wielkości wkładki do rozmiarów macicy.

Zbyt duża wkładka może powodować podrażnienia macicy, co stymuluje ją do skurczów. W niektórych przypadkach skurcze mogą być tak silne, iż doprowadzają do samoistnego wydalenia wkładki z macicy. Może to zostać niezauważone przez kobietę, co niesie ryzyko powstania niepożądanej ciąży. Dlatego niezmiernie istotne jest nie tylko prawidłowe umiejscowienie wkładki w macicy, ale również odpowiednie dobranie jej rozmiaru i kształtu. Obfite krwawienia, plamienia oraz bóle w dole brzucha mogą być również objawem częściowego wysunięcia się wkładki z macicy. Nagły, ostry ból brzucha oraz zasłabnięcie może być objawem przebicia macicy, do czego w sporadycznych przypadkach może dojść w trakcie zakładania wkładki.

Powikłanie to stanowi bezwzględne wskazanie do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Wkładka antykoncepcyjna może wzmagać objawy stanów zapalnych występujących w układzie rozrodczym.

Pojawiają się wówczas:

  • obfite upławy,
  • swędzenie, pieczenie
  • oraz inne objawy stanów zapalnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Decyzję o założeniu wkładki wewnątrzmacicznej należy skonsultować z lekarzem, który ma obowiązek poinformować kobietę o wszystkich zaletach czy też wadach tej metody antykoncepcyjnej. Przed założeniem wkładki konieczne jest wykonanie badań wykluczających istnienie stanów zapalnych narządu rodnego, ze względu na fakt, iż zwiększa ona ryzyko nasilenia się objawów stanu zapalnego jak również przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych w wyższe partie narządu rodnego. Wkładkę zakłada wyłącznie lekarz. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów konsultacja lekarska jest niezbędna.

Prawidłowa interpretacja objawów pozwoli lekarzowi na wykrycie przyczyn danych dolegliwości, przeprowadzenie odpowiednich badań oraz podjęcia dalszej decyzji, co do kontynuacji tej formy antykoncepcji.

W przypadku nie pojawienia się miesiączki w terminie należy zgłosić się do lekarza jak najszybciej. Istnieje bowiem możliwość zaistnienia ciąży. Wizyta u lekarza konieczna jest również w przypadku, gdy podczas samobadania nie wyczuwa się nitek. Może to świadczyć o samoistnym wydaleniu wkładki bądź też jej przesunięcia w macicy.

Wkładka wewnątrzmaciczna - Leczenie

W trakcie używania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej konieczna jest comiesięczna samokontrola, polegająca na sprawdzaniu obecności nitek wkładki. Ich obecność powinno się sprawdzać raz w miesiącu, najlepiej po miesiączce.

Prawidłowo powinny być one lekko wyczuwane pod palcami wprowadzonymi do pochwy, w okolicy ujścia zewnętrznego szyjki macicy. Należy unikać również zmian partnerów seksualnych, aby ograniczyć ryzyko stanów zapalnych narządu rodnego.

Konieczne jest również systematyczna kontrola lekarska, w trakcie której lekarz dokona ultrasonograficznej oceny prawidłowości położenia wkładki.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze