Zaloguj
Reklama

Uszkodzenie porentgenowskie skóry

Autorzy: Patrycja Nowak
Ból głowy
Fot. ojoimages
Ból głowy
(0)
Uszkodzenie porentgenowskie skóry
Reklama

Uszkodzenie porentgenowskie to zespół objawów dotyczących skóry, które są konsekwencją działania promieniowania jonizującego, takiego jak promieniowanie rentgenowskie czy promieniowanie gamma.

Uszkodzenie porentgenowskie skóry - Objawy i przebieg

Objawy i przebieg
Nasilenie zmian, jakie powstają pod wpływem promieniowania zależy głównie od dawki, a także miejsca, na które działają promienie.
Wyróżnia się trzy stopnie odczynów powstających na skórze:

  • Pierwszy – najczęściej ma postać rumienia, który cofa się pozostawiając czasem przebarwienia.
  • Drugi – oprócz rumienia pojawiają się obrzęki oraz pęcherze, zwykle towarzyszy temu ból.
  • Trzeci – powstaje już po kilku dniach od naświetlania, na podłożu rumienia tworzą się pęcherze oraz trudno gojące się owrzodzenia.

W przypadku przewlekłego utrzymywania się zmian trzeciego stopnia powstaje tak zwany przewlekły odczyn porentgenowski charakteryzujący się powstaniem ognisk stwardnienia skóry, zmian zanikowych oraz przebarwień.
Rzadkimi powikłaniami zmian porentgenowskich są zmiany nowotworowe skóry, które powstają najczęściej na podłożu przewlekłych owrzodzeń.

Leczenie
Zmiany I i II stopnia leczy się jak zwykłe oparzenia skóry. Stopień III i przewlekły odczyn porentgenowski wymaga podawania witamin z grupy E, C i PP, a przy uogólnionym zakażeniu antybiotyków. Miejscowo stosuje się maści z heparynoidami. Natomiast w przypadku dużych niegojących się owrzodzeń konieczne bywa leczenie chirurgiczne połączone z przeszczepem skóry.

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową - Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze