Zaloguj
Reklama

Świąd skóry w ciąży - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból brzucha
Fot. Panthermedia
Ból brzucha
(4)
Reklama

Nadmierny, uciążliwy świąd skóry pojawiający się w trakcie ciąży.

Objawy i przebieg świądu skóry w ciąży

Ciąża jest stanem, w którym na skutek szybkiego wzrostu masy ciała skóra staje się bardziej napięta i przesuszona. Powoduje to pojawienie się w wielu przypadkach nasilonego świądu skóry. Najczęściej jest to objaw niegroźny, znikający samoistnie po porodzie. Dość często miejscem dotkniętym świądem jest skóra brzucha. Czasami świąd może być spowodowany przegrzaniem bądź uczuleniem. Na skórze pojawia się wówczas pokrzywka lub też tzw. potówki. Nierzadko nadmierny świąd całej skóry bądź stóp i dłoni może świadczyć o pojawiającej często w ciąży tzw. cholestazy ciężarnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć świąd skóry w ciąży

Jeżeli świądowi towarzyszy wysypka lub inne wykwity skórne należy zasięgnąć porady lekarza. Może to bowiem sugerować pojawienie się chorób zakaźnych, które w ciąży mogą być groźne, gdyż m. in. mogą powodować wady rozwojowe płodu. W przypadku bardzo silnego świądu całej skóry bądź dłoni i stóp istnieje podejrzenie występowania chorób wątroby i dróg żółciowych tj. cholestazy ciężarnych. W tym przypadku lekarz zleci przeprowadzenie odpowiednich badań krwi wykluczających lub potwierdzających tę chorobę oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Gdy świąd wywołany jest alergią lekarz może przepisać łagodne środki odczulające lub uspokajające ograniczające świąd.

Leczenie świądu skóry w ciąży

Skóra w ciąży wymaga szczególnej troski. Kilkakrotne nawiązanie jej w ciągu dnia różnymi balsamami i oliwkami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i zmniejszy ryzyko nadmiernego jej wysuszenia często pozwalając na uwolnienie się od przykrego świądu. W przypadku świądu należy zrezygnować z kąpieli z dodatkiem płynów do kąpieli oraz mydeł zapachowych, które mogą dodatkowo wysuszać i podrażniać skórę. Nie należy się drapać, gdyż wzmaga to tylko świąd i może doprowadzić do podrażnienia skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze