Zaloguj
Reklama

Rogowacenie słoneczne - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Marta Hubacz
Wakacje
Fot. Panthermedia
Wakacje
(4)
Reklama

Rogowacenie słoneczne są to często występujące zmiany o charakterze rumieniowych lub żółtobrązowych, chropowatych, suchych ognisk na skórze osób starszych lub skórze uszkodzonej działaniem promieni słonecznych, umiejscowione są głównie na twarzy oraz w innych okolicach odsłoniętych.

Objawy i przebieg rogowacenia słonecznego

Czynnikami wywołującym są przewlekłe naświetlania promieniami słonecznymi gł.UVB. Rogowacenie słoneczne rozwija się po kilkunastu-kilkudziesięciu latach. Zółtobrunatne nawarstwienia rogowe mają suchą, nierówna powierzchnię, leżą w poziomie skóry otaczającej lub są tylko nieznacznie wyniosłe, tak że są lepiej wyczuwalne dotykiem aniżeli widoczne.

Po usunięciu mas rogowych ulega odsłonięciu lekko krwawiąca, obnażona powierzchnia. Zmiany są często liczne na czole, w okolicy skroniowej, na głowie u osób łysych, na małżowinach usznych, rzadziej na grzbietach rąk, przedramionach i podudziach.

Predysponowane są osoby z jasną karnacją, pracujące na świeżym powietrzu /rolnicy, żeglarze/ Rogowacenie słoneczne może być punktem wyjścia nowotworu skóry / najczęściej raka kolczystokomórkowego/.

Przemianę może sugerować powiększanie wykwitu, pojawienie się nacieczenia podstawy, nadżerki, krwawienia, rozpad.

Leczenie rogowacenia słonecznego

Oceny dokonuje lekarz dermatolog .Przy podejrzenia nowotworu wykonywana jest biopsja. Wskazane unikanie ekspozycji na promieniowanie słoneczne, stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV oraz okresowa kontrola dermatologiczna.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
  2. A. Kaszuba Z. Adamski, Dermatologia, Poradnik lekarza praktyka Czelej 2012
  3. A. Kaszuba, Dermatologia szybka informacja kliniczna, Elservier Urban&Partner, 2011

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze