Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Jest to bardzo częste schorzenie związane z zaburzeniami rogowacenia w obrębie mieszków włosowych.
Objawy i przebieg rogowacenia mieszkowego
Zmiany na skórze mają postać drobnych hiperkeratotycznych grudek zlokalizowanych wokół mieszków włosowych. Zazwyczaj pojawiają się na wyprostnych częściach kończyn- najczęściej na tylnej lub bocznej powierzchni ramion oraz ud (pacjenci często określają wygląd skóry jako „tarkę”).
Choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny, zmiany nie powodują dolegliwości (czasami może towarzyszyć miejscowo świąd o nieznacznym nasileniu). Choroba dotyczy z reguły osób młodych i z wiekiem jej objawy stają się słabiej nasilone. Rogowacenie przymieszkowe może towarzyszyć np. atopowemu zapaleniu skóry.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć rogowacenie mieszkowe
W przypadku zmian bardziej nasilonych stosuje się preparaty keratolityczne (złuszczające) zawierające wyższe stężenia kwasu salicylowego, mlekowego i mocznika. Dodatkowo stosuje się preparaty z witaminą A i jej pochodnymi (zarówno zewnętrznie jak i doustnie). Czasem można zastosować również fototerapię.
Leczenie rogowacenia mieszkowego
Bardzo istotne jest stałe pielęgnowanie skóry oraz jaj natłuszczanie i nawilżanie. Do tego celu świetne wydają się być preparaty tj. novabaza, elobaza oraz kremy zawierające w swoim składzie mocznik lub kwas salicylowy w niższych stężeniach.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
O. Braun-Falco, G. Plewig, Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2002
Kategorie ICD:
- Atopowe zapalenie skóry
- Nabyte rogowacenie mieszkowe
- Rogowacenie mieszkowe i okołomieszkowe wnikające do skóry [choroba Kyrle]
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.