Zaloguj
Reklama

Rak skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, ryzyko zachorowania

Wizyta u dermatologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u dermatologa
(5)
Reklama

Nowotwory skóry to najczęściej raki. Wśród nich rak podstawnokomórkowy. Kilkukrotnie rzadziej występuje rak kolczystokomórkowy. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory skóry, gównie na raka podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego i czerniaka. Raki skóry najczęściej lokalizują się na odsłoniętych częściach ciała, takich jak: dłonie, twarz, szyja, skóra głowy. Najczęściej chorują na nie osoby w 6 i 7 dekadzie życia, choć w ostatnich latach zwiększa się zapadalność u coraz młodszych osób.

 

Objawy i przebieg raka skóry

Raki skóry najczęściej lokalizują się na odsłoniętych częściach ciała, takich jak: dłonie, twarz, szyja, skóra głowy. Najlepiej udowodnionym czynnikiem ryzyka raka skóry jest ekspozycja na promieniowanie UV. Do ważnych czynników predysponujących zaliczają się: uwarunkowania genetyczne, przewlekłe uszkodzenia skóry (chemiczne, mechaniczne), narażenie na czynniki chemiczne, zakażenie HPV – wirus brodawczaka ludzkiego, promieniowanie jonizujące, albinizm, jasny typ karnacji skóry, blizny po oparzeniach, immunosupresja, stany przedrakowe – rogowacenie słoneczne, rogowacenie starcze, choroba Bowena, rogowacenie białe, erytroplazja Queyrata, xeroderma pigmentosum, róg skórny.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć raka skóry

Osoby z grup ryzyka, ale także bez czynników predysponujących powinny bacznie oglądać swoją skórę. W każdym przypadku pojawiania się nowej zmiany skórnej należy udać się do dermatologa (skierowanie nie jest potrzebne).

Leczenie raka skóry

Należy unikać intensywnego opalania, ekspozycji na promieniowanie UV, stosować kremy z filtrami

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Onkologia. Podręcznik dla studentów i lekarzy,
  2. R. Kordek 2013 Dermatologia przypadki z komentarzami, cz.3; pod red. E. Barana, Medical Tribune Polska, 2013

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze