Potówki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Potówki są to drobne, jasne pęcherzyki, występujące na powierzchni niezmienionej skóry szczególnie w miejscach narażonych na przegrzanie (fałdy, pachy). Są wynikiem zatrzymania potu w przewodach i ujściach gruczołów potowych.
Objawy i przebieg potówek
W czasie wilgotnej, ciepłej pogody lub przy dłuższym przebywaniu w bardzo ciepłych pomieszczeniach, na skórze dziecka pojawiają się drobne pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Zwykle dziecko nie odczuwa świądu lub innych dolegliwości.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć potówki
Typowe potówki są zwykle łatwe do rozpoznania. Konsultacji z lekarzem wymaga stan, w którym pęcherzyki będą miały inne cechy – kolor płynu będzie inny niż przezroczysty lub skóra będzie zaczerwieniona.
Leczenie potówek
Zasadnicze postępowanie lecznicze polega na obniżeniu temperatury otoczenia – w przypadku ogrzewania pomieszczeń zalecane jest utrzymywanie temperatury nie przekraczającej 21-22ºC.
Dziecko należy ubierać w sposób odpowiedni do temperatury otoczenia – w ciepłe i upalne dni najlepsze są lekkie bawełniane ubranka. Potówki nie wymagają specjalnego leczenia, wystarczy odpowiednia pielęgnacja preparatami odpowiednimi dla niemowląt.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
- Górnicki B., Dębiec B., Baszczyński J.:„Pediatria” 1995.
- Nelson.: Podręcznik pediatrii. 1999
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.