Zaloguj
Reklama

Pierwsza pomoc przy oparzeniach skóry

Maseczka na twarz
Fot. Pantherstock
Maseczka na twarz
(0)
Oparzenie skóry
Reklama

Wielu z nas nie wie w jaki sposób pomóc osobie, która się oparzyła. Udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu nie ma na celu jego wyleczenie ale zabezpieczenie tkanek przed zakażeniem i powiększaniem się martwicy. Niektóre poparzenia mogą być leczone domowymi sposobami bez interwencji lekarskiej. Inne wymagają wizyty u specjalisty a nawet pozostania na oddziale szpitalnym. Jak pomóc osobie poparzonej? Jakich użyć do tego środków? Są to najczęściej zadawane pytania, na które każdy z nas powinien znać odpowiedź.

Oparzenie skóry - Objawy i przebieg

Jak pomóc poparzonemu poszkodowanemu?


Bez względu na to z jakim rodzajem oparzenia mamy do czynienia, miejsce to należy jak najszybciej schłodzić. Można do tego użyć zimnej wody, mleka bądź nawet herbaty. Pamiętajmy o tym, że płyn ten nie może być ciepły ani letni. Przyniesie to z cała pewnością ulgę osobie poparzonej (będzie ona chwilowa). Zimny płyn obniży temperaturę tkanek i nie pozwoli na dalsze jej uszkodzenia. Nie powinno się zmiany zaraz po oparzeniu niczym smarować ani zaklejać. Jednocześnie powinno się zadzwonić na pogotowie jeśli oparzenie jest rozległe bądź gdy pacjent czuje się całkiem dobrze przetransportować go do lekarza. W zależności od rodzaju oparzenia zostanie wdrożone przez specjalistę odpowiednie leczenie.


Oparzenia I lub II stopnia mogą być leczone za pomocą domowych sposobów jeśli nie obejmują więcej niż 10% powierzchni ciała. Zmianę należy trzymać pod zimną wodą od 10ciu do 30 minut, po czy należy ją delikatnie osuszyć i opatrzyć miejsce jałową gazą. W przypadku pojawienia się bąbli nie wolno ich nigdy przekłuwać.


Oparzenia III stopnia wymagają najczęściej interwencji lekarskiej. Zmianę należy schłodzić pod wodą przez kilka minut, po czyn należy poczekać na przyjazd karetki.
W zależności od rodzaju oparzenia przed konsultacją lekarską nie powinniśmy podawać poszkodowanemu jakichkolwiek leków, nic do picia i nie wolno stosować na zmianę nieznanych nam maści czy kremów. To może pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Jeśli nie wiemy co zrobić gdy ktoś się poparzy należy dzwonić pod numer 112 lub 998.

 

Piśmiennictwo

Kategorie ATC:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze