Opryszczka skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Opryszczka skóry to schorzenie wywołane przez wirusy z grupy Herpes. Zmiany mogą się lokalizować w obrębie jamy ustnej, na wargach i twarzy – i ta lokalizacja jest najczęstsza (zmiany są wówczas wywołane przez wirus Herpes typu 1) oraz w okolicy narządów płciowych (wówczas przyczyną jest wirus Herpes typu 2).
Objawy i przebieg opryszczki skóry
Zmiany mają formę drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym, następnie ropnym. Może im towarzyszyć niewielka, miejscowa bolesność. Czasem, gdy zmiany rozwijają się w jamie ustnej mogą przyjąć formę nadżerek. Może również dojść do zajęcia rogówki.
Czas trwania jest krótki – zwykle do dziesięciu dni, natomiast choroba cechuje się dużą skłonnością do nawrotów. Szczególnie ma to miejsce u osób z obniżoną odpornością. Najczęściej zmiany ponownie pojawiają się w okolicy jamy ustnej i na wargach.
Leczenie opryszczki skóry
Przy niewielkim nasileniu choroby wystarczy leczenie miejscowe w postaci maści, które mają działanie odkażające i osuszające. Przy zmianach bardziej zaawansowanych leczeniem z wyboru są leki przeciwwirusowe, najczęściej aciklowir, stosowany w postaci preparatów doustnych.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL
Kategorie ICD:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.