Zaloguj
Reklama

Nadmierne pocenie się - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Nadmierne pocenie
Fot. medforum
Nadmierne pocenie
(0)
Reklama

Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, który jest niezbędny do prawidłowej termoregulacji organizmu. Może mieć on różny zapach choć pierwotnie jest bezzapachowy. Człowiek wytwarza około 1 litra potu na dobę. Niestety niektóre osoby mają problemy z nadmierną potliwością, która może pojawiać się w różnych sytuacjach np. silny, długotrwały stres, wysiłek fizyczny, wysoka temperatura, zażywanie określonych leków, przemęczenie i inne. Zdarza się też tak, że pocimy się nadmiernie bez przyczyny (w chłodne dni czy podczas spoczynku).

W sytuacji, gdy nie radzimy sobie z potliwością i nieprzyjemnym zapachem potu, sięgamy po różnego rodzaju mydła, kremy czy dezodoranty. Jeśli one nie przynoszą skutku wiele osób używa tzw. blokerów potu. Działają one mocniej niż zwykłe antyperspiranty. Ich zażywanie ma zarówno wady jak i zalety dla człowieka. Czy powinniśmy używać beta blokerów? Czy mogą być one szkodliwe dla zdrowia? Czy blokowanie wydzielania potu jest bezpieczne dla naszego zdrowia?

Objawy i przebieg nadmiernego pocenia się

Nadmierna potliwość i blokery

Dla większości pacjentów nadmierna potliwość stanowi problem. Pot składa się w około 99% z wody, pozostały 1% stanowią kwas mlekowy, sole, mocznik oraz węglowodany. Pierwotnie jest on bezwonny, ale może się to zmieniać pod wpływem m.in.: hormonów, zażywanych leków, choroby, stanu zapalnego czy klimatu. Pod wpływem bakterii znajdujących się na skórze, pot może przybierać bardzo nieprzyjemny zapach. Tworzy nieestetyczne plamy na ubraniach, powoduje skrępowanie, niechęć do spotkań towarzyskich czy aktywności fizycznej. Niektórzy pacjenci mają problem z nadmierną potliwością nazywaną inaczej hiperhydrozą. Problem ten może mieć charakter ogólny bądź miejscowy.
Jest wiele sposobów na radzenie sobie z nadmierną potliwością poprzez: dbanie o higienę osobistą, używanie odpowiednich kosmetyków czy suplementów diety. Jeśli one nie pomagają istnieje możliwość użycia blokerów potu. Ich działanie jest podobne jak antyperspirantów, przy czym w znacznie wyższym stężeniu. Blokery dostępne są głównie w aptekach a ich zadaniem jest blokowanie ujścia gruczołów potowych oraz hamowanie ich działania przez kilka dni. Stosowanie tego typu preparatów ma zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze