Zaloguj
Reklama

Nadmierne owłosienie u kobiet - co warto wiedzieć?

Depilacja twarzy
Fot. panthermedia
Depilacja twarzy
(4)
Reklama

Jest to nadmierne owłosienie okolic ciała typowych dla mężczyzn występujące u kobiety.

Nadmierne owłosienie u kobiet - Objawy i przebieg

O nadmiernym przyroście włosów u kobiety mówimy wówczas, gdy pojawia się ono w miejscach dla niej nietypowych. Zlokalizowane jest z kolei w tych własciwych dla mężczyzn. Najczęściej są to takie okolice ciała takie jak twarz, ramiona i klatka piersiowa.

Niewątpliwie stanowi to dla kobiety ogromny problem estetyczny mogący wpływać na zachwianie jej psychiki. Zbyt duża ilość włosów może być wywołana zarówno występowaniem zaburzeń hormonalnych związanych z anormalnym wytwarzaniem hormonów męskich (androgenów), jak i zbyt dużą wrażliwością mieszków włosowych na działanie tych hormonów.

Zdarza się, że nadmierne owłosienie występuje rodzinnie, a także jest skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków. Czasami występuje u kobiet w ciąży, a wywołane jest zaburzeniami hormonalnymi. Do tej dolegliwości większą skłonność mają kobiety z ciemną karnacją skóry.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli kobieta zauważy, że zaczynają pojawiać się u niej włosy w miejscach, w których być ich nie powinno, nie jest to jeszcze powód do zmartwienia. Niepokojące staje się jednak wtedy, gdy przyrost włosów jest szybki i zaczyna pokrywać coraz więcej nietypowych dla kobiety miejsc, np. brzuch i plecy. Może to już być objaw chorobowy zwany hirsutyzmem, który towarzyszy chorobom choćby takim jak zespół policystycznych jajników czy choroba Cushinga. Gdy dołączą do tego jeszcze inne objawy (np. zaburzenia miesiączkowania bądź niepłodność) nadmierne owłosienie przestaje już być tylko problemem kosmetycznym, ale również zdrowotnym. Konieczna wtedy staje się wizyta u lekarza celem określenia przyczyn występowania zbytniego owłosienia. Po ustaleniu przyczyny specjalista podejmie odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne w zależności od postawionej diagnozy.

Nadmierne owłosienie u kobiet - Leczenie

Walka z nadmiernym owłosieniem jest bardzo trudna i uciążliwa. Dobre efekty dają proste zabiegi kosmetyczne, które można wykonać samemu w domu, tj. depilacja za pomocą różnego rodzaju kremów dostępnych w sklepach kosmetycznych czy  w aptekach, jak również golenie.
 
U kobiet z ciemnymi włosami można włosy rozjaśnić, co znacznie zmniejszy ich widoczność. Zakłady kosmetyczne oferują także zabiegi laserowego usuwania włosów (fotodepilacja) czy też za pomocą elektrolizy. Należy pamiętać, że usuwanie włosów za pomocą woskowania bądź wyrywania –  szczególnie gdy dokonane jest niefachowo –  może dojść do stanów zapalnych mieszków włosowych, powodując w następstwie powstanie bardzo brzydkich blizn.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze