Zaloguj
Reklama

Nadmierna potliwość - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Antyperspirant
Fot. Pantherstock
Antyperspirant
(5)
Reklama

Wydzielanie potu zaliczane jest do jednej z najważniejszych funkcji naszej skóry. Produkcja potu jest kluczowym elementem naszej termoregulacji. Odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji wpływu środowiska na naszą skórę. Nadmierne pocenie stanowi problem dla pacjenta. Nie ulega wątpliwości, że nadpotliwość jest bardzo uciążliwa w życiu codziennym, czujemy się bowiem mało komfortowo, unikamy kontaktu z innymi osobami, myślimy tylko o tym by się umyć a zakupione przez nas dezodoranty działają tylko przez chwilę. Warto wspomnieć o tym, że nadpotliwość uniemożliwia wykonywanie niektórych zawodów np. laboranta chemicznego. Jeśli nie radzimy sobie z problemem nadmiernej potliwości, powinniśmy zgłosić się do dermatologa. Pamiętajmy by nie bagatelizować tego stanu i nie czekać aż objawy ustąpią same. W niektórych przypadkach konieczne staje się zastosowanie leków.

Objawy i przebieg nadmiernej potliwości

Przyczyny nadpotliwości

Nadpotliwość prowadzi do problemów i dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu, zwłaszcza gdy mamy bezpośredni kontakt z innymi osobami (sprzedawca, pielęgniarka, nauczycielka itp.). Niestety może ona także prowadzić do powstawania różnego rodzaju zmian na skórze (zbyt duża wilgotność skóry prowadzi do uszkodzenia naskórka). Konsekwencją tego jest podatność na rozwój zakażeń o podłożu grzybiczym oraz bakteryjnym.

Przyczyn nadmiernego wydzielania potu jest bardzo dużo. Pojawia się ona np. na skutek stresu, wysokiej temperatury otoczenia, nadmiernego wysiłku, spożywania zbyt dużych ilości kofeiny, nadmiernej wilgotności powietrza czy podczas noszenia nieodpowiedniej odzieży wierzchniej. Oczywiście do nadpotliwości przyczyniają się także różnego rodzaju stany chorobowe (przeziębienie, grypa) oraz choroby (cukrzyca, otyłość, problemy z tarczycą). Widoczna jest ona także przy wszelkich infekcjach wirusowych oraz bakteryjnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć nadmierną potliwość

W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z nadmierną potliwością skóry, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. W wielu przypadkach konieczne jest zakupienie specjalistycznych lekarstw i zażywanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze