Zaloguj
Reklama

Łupież pstry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mycie włosów u fryzjera
Fot. Shutterstock
Mycie włosów u fryzjera
(5)
Reklama

Powierzchowne zakażenie skóry grzybem drożdżopodobnym Malassezia furfur, objawiające się przebarwieniami lub odbarwieniami na skórze karku, pleców i klatki piersiowej.

Objawy i przebieg łupieżu pstrego

Na tułowiu, ale też w okolicy ud i ramion widoczne są drobne białawe lub czerwonobrązowe plamy o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Na powierzchni zmian czasem występuje drobnopłatowe złuszczanie. Zmianom towarzyszy świąd. Plamy stają się najbardziej widoczne po opalaniu, ponieważ Malassezia furfur wytwarza kwas azelainowy, który hamuje powstawanie barwnika w skórze. Dlatego po leczeniu odbarwienia nadal są widoczne, aż zejdzie całkowicie opalenizna lub skóra opali się ponownie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć łupież pstry

Jeżeli na ciele zauważysz drobne ciemne lub jasne plamy ze złuszczaniem na powierzchni, udaj się do lekarza, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Polega ono na stosowaniu maści przeciwgrzybiczych na zmiany skórne. W bardzo opornych przypadkach nawracających i rozległych zmian, konieczne może być włączenie leczenia doustnego. Pacjenci ze skłonnościami do częstych nawrotów łupieżu pstrego powinni stosować leczenie profilaktyczne polegające na myciu szamponem przeciwłupieżowym głowy i ciała, raz na 14-21 dni.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze