Zaloguj
Reklama

Liszajec zakaźny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Alergia u dzieci
Fot. medforum
Alergia u dzieci
(5)
Reklama

Liszajec zakaźny to bakteryjna choroba o etiologii najczęściej gronkowcowej, występująca głównie u dzieci i charakteryzująca się pęcherzami, które pękają pozostawiając strupy miodowożółte.

Objawy i przebieg liszajca zakaźnego

Choroba zwykle rozpoczyna się od pojawienia  pęcherzyków, o cienkościennej pokrywie, surowiczej zawartości, które szybko pękają i zasychają z powstaniem miodowożółtych strupów. Pęcherze przypominają te występujące w przebiegu oparzeń 2 stopnia. Pęcherze najczęściej umiejscawiają się w okolicach ust, nosa oraz na kończynach. Często obok zmian skórnych występuje gorączka.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć liszajca zakaźnego

W przypadku wystąpienia powyższych zmian skórnych należy udać się do lekarza.  Najczęściej skuteczne i wystarczające jest leczenie preparatami odkażającymi i antybiotykami stosowanymi miejscowo (np. Mupirocyną 2%). Czasem konieczna jest antybiotykoterapia doustna. Dziecko nie jest zakaźne po 24 godzinach od zastosowania leku. Do tego czasu należy unikać kontaktu z innymi osobami.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. Nelson Pediatria. Tom 2, red. A. Milanowski, Elsevier 2012

 

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze