Język geograficzny - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Język geograficzny to zmiany widoczne na języku, polegające na występowaniu nieregularnych jasnych (obłożonych białymi złogami) i czerwonych pól. Powoduje to upodobnienie powierzchni języka do wyglądu mapy (stąd nazwa).
Objawy i przebieg języka geograficznego
Zmiany na języku, opisywane jako język geograficzny, mogą być związane z zakażeniem grzybiczym. Według niektórych lekarzy zmiany te występują częściej u dzieci alergicznych. U wielu pacjentów przyczyna powstawania języka geograficznego jest nieznana. Zmiany często znikają całkowicie i po pewnym czasie pojawiają się ponownie.
Kiedy udać się do lekarza i leczyć język geograficzny
Obecność zmian o typie języka geograficznego wymaga badań w kierunku grzybicy jamy ustnej i języka. Tym niemniej posiewy w kierunku grzybów są zwykle ujemne. Wtedy zmiany nie wymagają leczenia, są bowiem tylko defektem kosmetycznym.
Leczenie języka geograficznego
W warunkach domowych należy poszukiwać związku nasilenia zmian z określonymi pokarmami - niekiedy może to być manifestacja alergii pokarmowej.
Piśmiennictwo
Bibliografia:
"Diagnostyka różnicowa w pediatrii" Hertl M. (red.) Wydawnictwo Medyczne, Warszawa 1993, s. 317.
Kategorie ICD:
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.