Zaloguj
Reklama

Jak zmieniają się skóra oraz włosy osób starszych?

Seniorzy na wakacjach
Fot. pantherstock
Seniorzy na wakacjach
(4)
Skóra i włosy osób starszych
Reklama

Starzenie się jest procesem postępującym, przez całe życie. Z czasem zaczynamy odczuwać oznaki starzenia, które utrudniają nam normalne i sprawne funkcjonowanie. Starzeją się nasze komórki, tkanki, narządy oraz układy.

Skóra i włosy osób starszych - Objawy i przebieg

Na skutek starzenia się, zmienia się nasz wygląd (siwieją i wypadają włosy, na skórze pojawiają się przebarwienia, zmienia się wygląd paznokci, przybieramy na masie i wiele innych). Osoby starsze mają osłabione procesy naprawcze oraz problemy z odpornością (np. częściej ulegają infekcją). Na rozwój starzenia mają wpływ zarówno czynniki biologiczne oraz środowiskowe.
 
Jak zmienia się skóra, włosy oraz kości osób starszych?
 
Objawy starzenia widoczne są na skórze, na paznokciach, obejmują także włosy. Na skórze osób starszych pojawiają się zmarszczki, skóra staje się cieńsza, zmniejsza się jej elastyczność. Zmienia się nie tylko skóra na twarzy ale także na dekoldzie, brzuchu, udach czy dłoniach. Co ważne, skóra osób starszych, wraz z wiekiem traci zdolność do utrzymywania płynów, w związku z powyższym staje się przesuszona.

Bardzo często pojawiają się na niej plamki bądź ciemne zmiany.


Widoczne zmiany u osób starszych dotyczą także włosów. Z czasem zauważalny jest proces siwienia (dzieje się tak za sprawą melanocytów, które odpowiedzialne są za nadawanie włosom koloru). Włosy stają się przy tym matowe, coraz cieńsze i słabsze. Z czasem zaczynają wypadać. Tracimy włosy nie tylko na głowie ale także na rekach, klatce piersiowej czy na nogach. Jest to proces naturalny, związany z wiekiem i nieodwracalny.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze