Zaloguj
Reklama

Hydrolizaty kazeiny - mieszanki mlekozastępcze u dziecka z alergią

Karmienie dziecka mlekiem z butelki
Fot. ojoimages
Karmienie dziecka mlekiem z butelki
(5)
Reklama

Hydrolizaty kazeiny o wysokim stopniu hydrolizy to grupa preparatów mlekozastępczych (hypoalergicznych), stosowanych w leczeniu alergii na białka mleka krowiego u dzieci.

Hydrolizaty kazeiny - Objawy i przebieg

Dostępne w naszym kraju hydrolizaty kazeinowe o wysokim stopniu hydrolizy (tzw. "mocne" hydrolizaty kazeinowe) to zasadniczo dwa preparaty: Nutramigen oraz Pregestimil (hydrolizat kazeiny z dodatkiem tłuszczów MCT). Hydrolizaty wysokiego stopnia są rekomendowane jako postępowanie pierwszego rzutu u dzieci z objawami alergii na mleko krowie. Zalecenia ekspertów pozostawiają lekarzom wolny wybór, jaki rodzaj "mocnego hydrolizatu" (kazeinowy czy serwatkowy) zlecić choremu dziecku. Z uwagi na swoje właściwości fizykochemiczne kazeina umożliwia osiągnięcie wyższego stopnia hydrolizy, czyli odsetek zawartości większych peptydów, mających potencjalne działanie alergizujące, jest stosunkowo niewielki - ok. 3-5%. Ceną za to jest gorszy smak i zapach preparatu w porównaniu z hydrolizatami serwatkowymi.

Ogólnie należy stwierdzić, że nie istnieją jednoznaczne dowody naukowe o przewadze jednego z typów hydrolizatów (kazeina lub serwatka), tak więc preparaty z obu tych grup można traktować równoprawnie. Z różnic pomiędzy najpopularniejszymi hydrolizatami kazeinowymi i serwatkowymi należy jeszcze podkreślić fakt, że hydrolizaty kazeinowe (np. Nutramigen) są całkowicie bezlaktozowe, co jest korzystne przy współistniejącym zespole zaburzeń wchłaniania, lub przy spowodowanym przez ciężką alergię uszkodzeniu jelit, ale bywa zbędną, nadmierną eliminacją, przy "zwykłej" alergii bez współistnienia nietolerancji laktozy. Hydrolizat serwatki (Bebilon Pepti 1 i 2) w swoim składzie węglowodanowym zawiera 38-42% laktozy (2,6-3,0 g na 100 ml mieszanki).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Kazeinowe hydrolizaty wysokiego stopnia są dostępne wyłącznie na receptę i powinny być włączane i stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza. W przypadku gdy u Twojego dziecka istnieje podejrzenie alergii na białka mleka krowiego, skontaktuj się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Pamiętaj, że zgodnie z zaleceniami ekspertów z zakresu alergologii i gastroenterologii, w przypadku potwierdzonej, lub wysoce prawdopodobnej alergii na białko mleka krowiego, najlepszą współcześnie metodą leczenia żywieniowego jest włączenie u dziecka hydrolizatów wysokiego stopnia (serwatkowego lub kazeinowego).

Hydrolizaty kazeiny - Leczenie

W leczeniu domowym należy pamiętać, aby stosowaniu hydrolizatów wysokiego stopnia towarzyszyło całkowite wycofanie z diety innych niż mleko produktów mogących zawierać pełne białko mleka krowiego (nabiał, słodycze, dodatki do zup itp.). Tylko w takim przypadku ma sens przewlekłe stosowanie diety opartej o hydrolizat kazeinowy wysokiego stopnia. Z doświadczenia klinicznego wynika, że brak pełnej poprawy po zmianie mleka na "silny hydrolizat" zwykle nie wynika z nieskuteczności preparatu leczniczego, ale jest skutkiem narażenia dziecka na ślady pełnego białka mleka krowiego, zawarte w innych, spożywanych codziennie pokarmach.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Alergia i nietolerancja pokarmowa" Stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów pod Kierownictwem Prof. Macieja Kaczmarskiego, Sympozjum 1/97 (wyd. Unimed)

"Standardy postępowania oraz zasady prawidłowego żywienia w alergii i nietolerancji pokarmowej u dzieci i młodzieży" Czerwionka-Szaflarska M., Kaczmarski M., Socha J., Wąsowska-Królikowska K. Wydawnictwo Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Warszawa 2000.

Socha J. (red.) "Żywienie dzieci zdrowych i chorych", PZWL, Warszawa 1998

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze