Dlaczego skóra się wysusza?

Sucha, szorstka, niemiła w dotyku skóra jest problemem dotykającym nie tylko kobiety ale również mężczyzn i dzieci. Przyczyn wysuszenia skóry jest bardzo dużo. To właśnie na skutek działania na nią rożnych szkodliwych czynników dochodzi do utraty warstwy ochronnej w postaci lipidów. Taka sytuacja może prowadzić do wnikania przez skórę niebezpiecznych bakterii oraz grzybów. Dermatolodzy apelują by we właściwy sposób dbać o odpowiednie nawilżenie skóry nie tylko od zewnątrz ale także od wewnątrz. Pamiętajmy także o tym, że wysuszeniu ulega nie tylko skóra twarzy ale całego ciała.
Objawy i przebieg
Przyczyny i objawy suchej skóry
Przyczyn suchej skóry jest bardzo wiele. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że używane przez nich na co dzień kosmetyki oraz wykonywane zabiegi mogą się do tego przyczynić.
Wśród najczęściej wymienianych przyczyn prowadzących do wysuszenia skóry są:
- zbyt gorące kąpiele (dermatolodzy zwracają także uwagę na ich długość oraz częstość),
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
- mycie się mydłem wysuszającym,
- częste korzystanie z solarium,
- przyjmowanie niektórych leków,
- wybrane choroby w tym: cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy,
- noszenie szorstkich ubrań,
- zaniedbywanie codziennej higieny,
- stosowanie przeterminowanych balsamów czy kremów.
W wyniku działania na skórę różnego rodzaju szkodliwych czynników oraz związków dochodzi do utraty przez nią naturalnej warstwy ochronnej- lipidowej. W wyniku tego staje się ona zaczerwieniona, naciągnięta, piecze po umyciu wodą, łuszczy się i jest bardzo delikatna (skłonna do pęknięć).
Przez te miejsca mogą dostawać się do naszego organizmu różnego rodzaju bakterie oraz grzyby. Stanowi to niebezpieczeństwo dla zdrowia a nawet życia pacjenta. W przypadku zauważenia, że z nasza skóra dzieje się coś niepokojącego i nie pomagają jakiekolwiek kremy, balsamy czy płyny nawilżające powinniśmy zgłosić się do dermatologa.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.