Zaloguj
Reklama

Dlaczego skóra się wysusza?

Problem łysienia u mężczyzn
Fot. medforum
Problem łysienia u mężczyzn
(4)
Reklama

Sucha, szorstka, niemiła w dotyku skóra jest problemem dotykającym nie tylko kobiety ale również mężczyzn i dzieci. Przyczyn wysuszenia skóry jest bardzo dużo. To właśnie na skutek działania na nią rożnych szkodliwych czynników dochodzi do utraty warstwy ochronnej w postaci lipidów. Taka sytuacja może prowadzić do wnikania przez skórę niebezpiecznych bakterii oraz grzybów. Dermatolodzy apelują by we właściwy sposób dbać o odpowiednie nawilżenie skóry nie tylko od zewnątrz ale także od wewnątrz. Pamiętajmy także o tym, że wysuszeniu ulega nie tylko skóra twarzy ale całego ciała.

Objawy i przebieg

Przyczyny i objawy suchej skóry

Przyczyn suchej skóry jest bardzo wiele. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że używane przez nich na co dzień kosmetyki oraz wykonywane zabiegi mogą się do tego przyczynić.

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn prowadzących do wysuszenia skóry są:

  • zbyt gorące kąpiele (dermatolodzy zwracają także uwagę na ich długość oraz częstość),
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • mycie się mydłem wysuszającym,
  • częste korzystanie z solarium,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • wybrane choroby w tym: cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy,
  • noszenie szorstkich ubrań,
  • zaniedbywanie codziennej higieny,
  • stosowanie przeterminowanych balsamów czy kremów.

W wyniku działania na skórę różnego rodzaju szkodliwych czynników oraz związków dochodzi do utraty przez nią naturalnej warstwy ochronnej- lipidowej. W wyniku tego staje się ona zaczerwieniona, naciągnięta, piecze po umyciu wodą, łuszczy się i jest bardzo delikatna (skłonna do pęknięć).

Przez te miejsca mogą dostawać się do naszego organizmu różnego rodzaju bakterie oraz grzyby. Stanowi to niebezpieczeństwo dla zdrowia a nawet życia pacjenta. W przypadku zauważenia, że z nasza skóra dzieje się coś niepokojącego i nie pomagają jakiekolwiek kremy, balsamy czy płyny nawilżające powinniśmy zgłosić się do dermatologa.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze