Zaloguj
Reklama

Choroba róża - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. Małgorzata Szmyt
Gorączka u dziecka
Fot. Pantherstock
Gorączka u dziecka
(3)
Reklama

Róża zazwyczaj kojarzy się z pięknym kwiatem lub imieniem kobiecym, ale oznacza również ciężką chorobę. Róża to ostry stan zapalny skóry i tkanki podskórnej, przebiegający z wysoką gorączką. Najczęstsza przyczyną choroby jest zakażenie paciorkowcowe powstałe w wyniku urazów mechanicznych lub w wyniku przedostania się drobnoustrojów z ognisk zakaźnych np. z zepsutego zęba.

Objawy i przebieg choroby róża

Charakterystyczny dla róży jest obrzęk i ostry stan zapalny skóry i tkanek podskórnych. Zmiany te są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, skóra na zmianie jest wygładzona, napięta, lśniąca. Najczęstszą lokalizacją zmian jest twarz (uwaga na popsute zęby!) i kończyny dolne. Choroba rozwija się nagle, przebiega z wysoką gorączką. Zmiany ustępują bez śladu

Kiedy udać się do lekarza i leczyć chorobę róża

Ze względu na etiologię bakteryjną (paciorkowiec), różę leczy się antybiotykiem- najczęściej penicyliną, z dobrym efektem. Miejscowo stosuje się kompresy i maści ichtiolowe.

Leczenie choroby róża

Bardzo istotne jest usunięcie potencjalnych ognisk zakaźnych w organizmie (sanacja jamy ustnej).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Jabłońska S.: Choroby skóry  i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa 2006

Kategorie ICD:


Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze