Zaloguj
Reklama

Ból skóry głowy - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Mycie włosów w salonie fryzjerskim
Fot. Panthermedia
Mycie włosów w salonie fryzjerskim
(3)
Reklama

Ból skóry głowy oraz korzenia włosa nazywany jest inaczej tricodynią. Występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Nie znaleziono jak dotąd czynników zewnętrznych bądź wewnętrznych, które byłyby za niego odpowiedzialne. Wielu pacjentów nie jest w stanie zlokalizować miejsca bólu. Obejmuje on bowiem całą głowę. Każdego pacjenta z tą dolegliwością należy traktować indywidualnie.

Objawy i przebieg bólu skóry głowy

Ból skóry głowy oraz korzenia włosa


Ból korzenia włosa może pojawić się w różnych okresach naszego życia. W wielu przypadkach towarzyszy mu wypadania i łamanie się włosów oraz ból skóry głowy. Spotykany jest np. po wizycie u fryzjera, na skutek przewiania okolic głowy, użycia nowych kosmetyków do włosów bądź z przyczyn nam nie znanych. Przyczyny bólu włosów są trudne do zrozumienia. Pojawiają się u pacjentów, którzy żyją w długotrwałym stresie i niepokoju (stany te prowadzą do wydzielania przez nocyceptory- neuropeptydu P, który powoduje nadwrażliwość skóry głowy, stan zapalny a w konsekwencji wypadanie włosów). Bardzo często towarzysza osobą łysiejącym bądź u których dochodzi do nadmiernego wytwarzania łoju (łojotok). Problem ten może być także spowodowany stanem zapalnym mieszków włosowych bądź zapaleniem skóry o podłożu nerwowo- mięśniowym.


Ból pojawia się na skutek dotykania włosów i skóry głowy, ich wyczesywania, mycia czy suszenia. Ma charakter pieczenia, mrowienia bądź swędzenia. Wielu pacjentów drapie swędzące miejsca niestety czynność ta nie przynosi złagodzenia wyżej wymienionych objawów. W przypadku zauważenia u siebie wyżej opisanych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do dermatologa.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze