Zaloguj
Reklama

Białe plamki na paznokciach - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Rozmowa przez telefon
Fot. ojoimages
Rozmowa przez telefon
(3)
Reklama

Wielu pacjentów, zgłasza się do lekarza by dowiedzieć się skąd na ich paznokciach (płytce paznokcia) biorą się białe plamki, o różnej wielkości. Białe plamki na paznokciach, nazywane są leukochynia.

Objawy i przebieg białych plamek na paznokciach

Cały czas trwają badania i obserwacje co jest przyczyną powstawania leukochynii. Wśród przyczyn ich powstawania wymienia się niedobór cynku, przy uszkodzeniu mechanicznym płytki paznokcia, podczas chorób, przy gruźlicy, niedobór minerałów czy zatrucie arszenikiem.
 
Przyczyny powstawania białych plamek na paznokciach  


Dla wielu pacjentów, białe plamki na paznokciach nie wyglądają estetycznie zatem szukają oni przyczyny ich powstawania a następnie możliwości się ich pozbycia. Warto podkreślić, iż w przypadku większości osób, białe plami na płytce paznokcia, pojawiają się po czym same znikają, rzadko pozostają na zawsze. 

Zmiany te mogą pojawić się gdy mamy niedobór cynku, w naszym organizmie (nieprawidłowa dieta, nadmierne odchudzanie się), osłabiony układ immunologiczny (dodatkowym objawem jest łamliwość włosów oraz ich wypadanie), infekcję płytki paznokcia, niewielki jego uraz czy po zdjęciu sztucznych paznokci np. tipsów akrylowych.

Zdarza się tak, iż plamki na paznokciach nie znikają ale zmieniają swoją barwę bądź powstają nowe o zabarwieniu żółtawym czy zielonkawym. W takim przypadku należy koniecznie skontaktować się z dermatologiem bądź innym lekarzem.    


Nie ma możliwości usunięcia białych plamek na płytce paznokcia, a jedynym sposobem ich zakrycia/ zamaskowania są lakiery bądź kolorowe odżywki.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze