Zaloguj
Reklama

Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Karmienie dziecka
Fot. panthermedia
Karmienie dziecka
(5)
Reklama

Alergia na pokarmy może być alergią trwałą, lub też może ustępować po określonym czasie eliminacji danego antygenu z diety.

Objawy i przebieg alergii pokarmowej u dzieci

Najczęstszą alergią wieku wczesnodziecięcego jest alergia na białka mleka krowiego. Szczęśliwie u dosyć dużego odsetka dzieci z tą alergią szybka diagnoza i wyeliminowanie z diety produktów zawierających mleko krowie pozwalają z czasem na uzyskanie pełnej tolerancji tego antygenu. Dane podawane przez poszczególnych autorów różnią się nieco od siebie, ale generalnie można powiedzieć, że po rozpoznaniu alergii na mleko krowie w wieku niemowlęcym - 2 lata diety bezmlecznej powodują ustąpienie alergii na mleko u 50-80% dzieci.

Po 3 latach eliminacji białek mleka krowiego pełnej tolerancji na mleko nabiera 60-87% dzieci. U pozostałych dzieci objawy ustępują zwykle najpóźniej po 5 latach diety bezmlecznej. Szacuje się, że jedynie w 2% przypadków alergia na mleko krowie jest trwała (na całe życie).

Im wcześniej rozpoznano alergię i wyłączono z diety szkodzące dziecku pełne białko mleka krowiego, tym lepsze były efekty leczenia. Gorzej rokuje alergia na mleko krowie objawiająca się objawami wstrząsu anafilaktycznego lub skojarzenie alergii skórnej z objawami astmy oskrzelowej.

W przypadku alergenów innych niż mleko krowie uzyskanie pełnej tolerancji danego pokarmu może zajmować więcej czasu. Przykładowo udokumentowana, objawowa alergia na białko jaja kurzego ustępuje zwykle dopiero po 7 roku życia.

Istnieją też alergeny, które praktycznie nie rokują nabrania tolerancji - alergia na nie jest zwykle trwała na całe życie. Tak na przykład przebiega często alergia na ryby, skorupiaki i orzechy. Alergia na te produkty jest też szczególnie niebezpieczna z tego powodu, że duża część pacjentów reaguje na ich spożycie gwałtownymi reakcjami wstrząsowymi.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć alergię pokarmową u dzieci

W przypadku zalecenia u Twojego dziecka diety bezmlecznej ściśle przestrzegaj zaleceń lekarza odnośnie czasu stosowania diety. Zdaniem większości specjalistów okres diety bezmlecznej powinien wynosić co najmniej 2 lata.

Leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Mając dziecko z alergią na białko mleka krowiego pamiętaj o wyeliminowaniu z diety dziecka wszystkich źródeł białka mleka (Danonki, jogurty, śmietana, lody itp.).

Piśmiennictwo

Bibliografia:

"Alergia i nietolerancja pokarmowa. Stanowisko Polskiej Grupy Ekspertów" Zespół pod kierownictwem Prof. Macieja Kaczmarskiego, wyd. Unimed 1997

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze