Zaloguj
Reklama

Zmiany skórne w chorobach ogólnoustrojowych

Dbanie o cerę
Fot. panthermedia
Dbanie o cerę
(3)

Wielu z nas choroby takie jak zaburzenia endokrynologiczne czy hiperlipidemie kojarzą się z rozmaitymi objawami, ale tylko niektórzy mają świadomość, że to zmiany skórne mogą być nawet pierwszym symptomem tego typu schorzeń. Podobnie często można spotkać się z poglądem, że owrzodzenia skórne pojawiają się jako powikłanie wieloletniej cukrzycy, jednak prawdą jest to, że osoby, które nie badają się regularnie, mogą zwrócić uwagę na to, że mogą być chore lub ich cukrzyca jest nieustabilizowana dopiero po pojawieniu się zmian skórnych.

Reklama

Zmiany skórne w cukrzycy

Cukrzyca jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że stale obserwuje się wzrost liczby zachorowań na to schorzenie na świecie. Zmiany skórne niejednokrotnie naprowadzają samego chorego lub lekarza na rozpoznanie choroby. Dlatego więc warto znać objawy, by móc wykryć schorzenie na wczesnym etapie i uniknąć rozwoju poważnych powikłań. Głównymi przyczynami zmian skórnych są zaburzenia naczyniowe i nerwowe (głównie zaburzenia czucia).

Najczęstszą zmianą skórną spowodowaną cukrzycą jest dermopatia cukrzycowa. Są to niebolesne i nieswędzące plamki lub grudki występujące przed wszystkim na przedniej powierzchni podudzi, rzadziej na grzbietach stóp, łydkach czy udach. Występuję u 30% kobiet i 60% mężczyzn chorujących na cukrzycę i są związane z zaburzeniami krążenia. Zmiany mają charakter przewlekły, a właściwa kontrola cukrzycy i jej leczenie powodują zmniejszenie nasilenia.

Wśród innych zmian skórnych, które mogą wystąpić w cukrzycy można wymienić uogólniony cukrzycowy obrzęk stwardniały lub stwardnienie wyłącznie skóry rąk. Ta patologia częściej występuje u pacjentów z cukrzycą typu I (insulinozależną). Jest związana z nadmiernym wytwarzaniem kolagenu i podobnie jak poprzednia zmiana ma charakter przewlekły.

Zmianą na którą również należy zwrócić uwagę przy podejrzeniu cukrzycy jest rumieniec cukrzycowy, występujący na twarzy, głównie czole przede wszystkim u osób młodszych i rumień cukrzycowy, występujący na podudziach, podeszwach stóp i na dłoniach.

Pamiętajmy też, że chorzy na cukrzycę mają większą skłonność do występowania infekcji grzybiczych i bakteryjnych, występujących także na skórze. Mają one charakter przewlekły i nawrotowy, a sam przebieg jest dużo poważniejszy niż u osób zdrowych.

Zmiany skórne w endokrynopatiach

Kolejną grupą chorób, które można podejrzewać także na podstawie obecności zmian skórnych są zaburzenia endokrynologiczne. Przykładem takiego schorzenia jest niedoczynność tarczycy. Jest to choroba spowodowana zmniejszonym wytwarzaniem lub uwalnianiem hormonów tarczycowych, która w większości przypadków występuje u kobiet. Głównym objawem skórnym jest obrzęk śluzowaty zlokalizowany głównie w okolicy oczodołów, rąk i stóp. Jego przyczyną jest nagromadzenie w skórze mukopolisacharydów. Skóra osób chorych jest sucha i zimna, a pacjenci skarżą się dodatkowo na kruchość włosów i paznokci.

Z drugiej strony możemy mieć do czynienia z nadczynnością tarczycy, która produkuje i uwalnia zbyt dużo hormonów. Wówczas skóra jest wilgotna, gładka i nadmiernie ucieplona. Chorzy skarżą się na nadmierną potliwość, zwłaszcza dłoni i stóp. Można także zaobserwować u nich poszerzone naczynka krwionośne na twarzy lub rumień na dłoniach.

Kolejną endokrynopatią jest zespół Cushinga, czyli zespół chorobowy spowodowany nadczynnością kory nadnerczy i nadmiernym wytwarzaniem i wydzielaniem glikokortykosteroidów. Dochodzi do nadmiernego nagromadzenia tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy (tzw. twarz księżycowata), okolicy międzyłopatkowej i karku (grzbiet bawoli), natomiast w kończynach zmniejsza się ilość tej tkanki, jak i masy mięśniowej, przez co są one bardzo szczupłe. Skóra staje się cienka, krucha i niezwykle podatna na urazy. Dodatkowo można na niej zaobserwować sine rozstępy zlokalizowane głównie na ramionach, udach i brzuchu.

fot. panthermedia

Choroba Addisona natomiast to pierwotna niewydolność nadnerczy, powodująca zmniejszenie wytwarzania hormonów nadnerczowych, czyli glikokortykosteroidów i mineralokortykosteroidów. W tej jednostce chorobowej podstawową zmianą skórną jest jej nadmierna pigmentacja, przez co skóra ma ciemniejsze zabarwienie zwłaszcza w okolicach narażonych na działanie promieniowania słonecznego luc ucisk. Dodatkowo przebarwienia występują także na błonach śluzowych jamy ustnej, pochwy i odbytu. Ciemnieją obecne wcześniej znamiona lub pojawiają się nowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jabłońska S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2010
    Kaszuba A., Dermatologia.Poradnik lekarza praktyka, wyd. Czelej 2012

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze