Zaloguj
Reklama

Zastosowanie toksyny botulinowej (BOTOX) w dermatologii estetycznej

Autorzy: dr n.med. Anna Pura-Rynasiewicz
Botoks
Fot. ojoimages
Botoks
(5)

Za pomocą toksyny botulinowej wygładzamy zmarszczki mimiczne, głównie w górnej części twarzy: kurze łapki, tzw. lwie bruzdy, czyli często bardzo głębokie zmarszczki między brwiami nadające twarzy groźny wygląd, a także poziome zmarszczki na czole.

Reklama

Toksyna botulinowa (BOTOX ®) hamuje przewodzenie impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie dochodzi do kurczenia się mięśni mimicznych i marszczenia skóry.

Zapobiega to powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych i pogłębianiu już istniejących. Działanie preparatu dotyczy tylko mięśnia, do którego został on wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. 

Zabieg jest całkowicie bezpieczny.

Ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń, efekt wygładzenia zmarszczek słabnie i zanika po około 6 miesiącach. Natomiast bardzo ważne jest to, że nie dochodzi wówczas do gwałtownego pogorszenia stanu skóry, jest nawet lepiej niż przed zabiegiem, ponieważ dzięki zahamowaniu kurczenia mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczyła się, co zapobiegało pogłębianiu się bruzd. Jeżeli chcemy nadal zapobiegać pogłebianiu zmarszczek, powinniśmy zabieg powtórzyć.

Prawidłowe wstrzykiwanie toksyny botulinowej nie powoduje zmiany mimiki ani sztucznego wyglądu, pod warunkiem, że u każdego pacjenta indywidualnie dobierzemy miejsca podania i wielkość dawki. Efekt działania toksyny botulinowej pojawia się w ciągu kilku dni po wstrzyknięciu. Pełny efekt obserwujemy po około 7 – 14 dniach i utrzymuje się on od 6 do 9 miesięcy, w zależności od nasilenia mimiki.

 

fot. ojoimages

 

Z reguły po 2-3 zabiegach czas między kolejnymi wstrzyknięciami wydłuża się, ponieważ zmarszczki nie pogłębiają się. Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Coraz częściej na zabieg decydują się mężczyźni chcący wyglądać młodziej. Podstawową zaletą zabiegu jest minimalny czas potrzebny na jego wykonanie, praktycznie brak śladów po zabiegu i naturalny efekt wygładzenia zmarszczek, nierozpoznawalny dla otoczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze