Zaloguj
Reklama

Zastosowanie toksyny botulinowej (BOTOX) w dermatologii estetycznej

Autorzy: dr n.med. Anna Pura-Rynasiewicz
Botoks
Fot. ojoimages
Botoks
(5)

Za pomocą toksyny botulinowej wygładzamy zmarszczki mimiczne, głównie w górnej części twarzy: kurze łapki, tzw. lwie bruzdy, czyli często bardzo głębokie zmarszczki między brwiami nadające twarzy groźny wygląd, a także poziome zmarszczki na czole.

Reklama

Spis treści:

  1. Zabieg jest całkowicie bezpieczny

Toksyna botulinowa (BOTOX ®) hamuje przewodzenie impulsu nerwowego do komórki mięśniowej, dzięki czemu nie dochodzi do kurczenia się mięśni mimicznych i marszczenia skóry.

Zapobiega to powstawaniu nowych zmarszczek mimicznych i pogłębianiu już istniejących. Działanie preparatu dotyczy tylko mięśnia, do którego został on wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. 

Zabieg jest całkowicie bezpieczny

Ponieważ włókno nerwowe ma zdolność tworzenia nowych połączeń, efekt wygładzenia zmarszczek słabnie i zanika po około 6 miesiącach. Natomiast bardzo ważne jest to, że nie dochodzi wówczas do gwałtownego pogorszenia stanu skóry, jest nawet lepiej niż przed zabiegiem, ponieważ dzięki zahamowaniu kurczenia mięśni w okolicach zmarszczek, skóra nie marszczyła się, co zapobiegało pogłębianiu się bruzd. Jeżeli chcemy nadal zapobiegać pogłebianiu zmarszczek, powinniśmy zabieg powtórzyć.

Prawidłowe wstrzykiwanie toksyny botulinowej nie powoduje zmiany mimiki ani sztucznego wyglądu, pod warunkiem, że u każdego pacjenta indywidualnie dobierzemy miejsca podania i wielkość dawki. Efekt działania toksyny botulinowej pojawia się w ciągu kilku dni po wstrzyknięciu. Pełny efekt obserwujemy po około 7 – 14 dniach i utrzymuje się on od 6 do 9 miesięcy, w zależności od nasilenia mimiki.

 

Zabieg botoxowy, fot. panthermedia

Z reguły po 2-3 zabiegach czas między kolejnymi wstrzyknięciami wydłuża się, ponieważ zmarszczki nie pogłębiają się. Zabieg jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Coraz częściej na zabieg decydują się mężczyźni chcący wyglądać młodziej. Podstawową zaletą zabiegu jest minimalny czas potrzebny na jego wykonanie, praktycznie brak śladów po zabiegu i naturalny efekt wygładzenia zmarszczek, nierozpoznawalny dla otoczenia.

Odczucia bólowe związane z podawaniem botoxu są indywidualne, praktycznie można uznać zabieg za minimalnie bolesny.

Toksyna botulinowa jest szczególnie skuteczna do usuwania zmarszczek w górnej części twarzy, czyli poziomych linii czołowych, zmarszczek między brwiami i „kurzych łapek”. Dodatkową korzyścią jest również możliwość jednoczesnego uniesienia brwi przy wygładzaniu zmarszczek między brwiami i wokół oczu. Możemy również unosić kąciki ust, korygować nadmierny, tzw. dziąsłowy uśmiech, podnieść minimalnie czubek nosa. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich lepszy efekt uzyskamy przez dodatkowe wypełnienie bruzd kwasem hialuronowym.                                                                                                                                 
Toksynę botulinową możemy również zastosować jako prewencję przed powstaniem zmarszczek, zabieg należy wówczas wykonać już w momencie, gdy zauważamy pojawianie się pierwszych zmarszczek mimicznych.

Kolejnym wskazaniem jest stosowanie toksyny botulinowej w leczeniu nadpotliwości. Jest to, jak do tej pory, najskuteczniejszy sposób pozbycia się tej bardzo uciążliwej dolegliwości. Więcej informacji w artykule dotyczącym leczenia nadpotliwości.

Przeciwwskazaniem do stsowania toksyny botulinowej jest:

  • miastenia gravis,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • przebyte porażenia i zapalenia nerwów,
  • ciąża,
  • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych.
Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze