Zaloguj
Reklama

Zapalenie mieszków włosowych

Atrakcyjna kobieta
Fot. panthermedia
Atrakcyjna kobieta
(5)

Zapalenie mieszków włosowych należy do popularnych przypadłości skóry. Schorzenie powstaje na skutek infekcji rozwijającej się w obszarze mieszków włosowych. Do czynników wywołujących stan zapalny należą zwłaszcza zakażenia bakteriami grama dodatnimi (m.in. Acnes propionibacterium) i paciorkowcami ropnymi - przedostając się przez ujścia gruczołów łojowych, rozpleniają się następnie, wywołując stan zapalny.

Reklama

W początkowym etapie, zmiany chorobowe dotyczą jedynie ujścia mieszka (charakter powierzchniowy przypadłości). W miarę rozwoju choroby - zmiany mogą objąć cały mieszek łącznie z otoczeniem (charakter głęboki przypadłości).

Ważne! Mieszkowe zapalenie skóry może się wytworzyć na każdym obszarze ciała, gdzie rosną włosy. Jednakże najczęściej schorzenie pojawia w obrębie (m.in. brody, pleców, nóg).

Mieszek włosowy - charakterystyka

Mieszek jest odmianą kanalika usytuowanego w konfiguracji skóry, z której wyrasta włos. Spód mieszka włosowego jest unerwiony a także ukrwiony - mieści się w nim brodawka włosowa, która zapoczątkowuje komórki budujące włos.

W mieszkach zlokalizowane są ujścia przewodów gruczołów łojowych (wytwarzają łój). Owa substancja tworzy na powierzchni skóry coś na podobieństwo „płaszcza ochronnego”, przed czynnikami mogącym podrażniać.

Przyczyny powstawania choroby

Tak naprawdę każdy może zetknąć się z zapaleniem mieszków włosowych.

Schorzeniu sprzyja:

 • basen (niedostatecznie chlorowana woda),
 • zbyt obcisłe ubrania (mocno pocierające skórę),
 • używanie substancji (mogących blokować mieszki włosowe).

Mieszkowe zapalenie skóry może mieć dwojakie podłoże:

Infekcyjne - schorzenie powodują różnego typu patogeny:

 • bakteryjne (głównie gronkowiec złocisty),
 • grzybicze (dermatofity),
 • wirusowe (m.in. opryszczka).

Lokalizują się w mieszku, gdzie poddają się namnażaniu - wywołując tym sam pojawienie się stanu zapalnego, który jest reakcją immunologiczną organizmu.

Nieinfekcyjne - tworzą się w wyniku zbytniego podrażniania skóry m.in. wspomniane już noszenie zbyt ciasnych ubrań, jak również nadmierne pocenie się, które wywołuje macerację (rozmoczenie) skóry oraz wzmożoną podatność na wystąpienie podrażnienia.

Przypadłość wywołać może zbyt „gorliwa” higiena - nazbyt częste mycie, powoduje „ścieranie” warstwy ochronnej naskórka (tzw. „sebum”), tym samym narażając skórę na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Ponadto:

 • depilacja oraz golenie - w ich wyniku mogą tworzyć się mikrourazy skóry, ułatwiając bakteriom wnikanie w jej strukturę,
 • pewne medykamenty (m.in. glikokortykosteroidy), kosmetyki, jak i również związki chemiczne charakteryzujące się działaniem miejscowym (m.in. węglowodany znajdujące się w składzie oleju), również mogą wywołać zapalenie,
 • nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywołać stan zapalny skóry - jest to tzw. „popromienne zapalenie mieszków włosowych”.

Ważne! Czynnikami predysponującymi do częstego zapadania na tego typu schorzenie skórne są także choroby (m.in. cukrzyca).

Objawy, diagnostyka, leczenie

Symptomami świadczącymi o mieszkowym zapaleniu skóry stanowią wykwity skórne (czasem z płynem surowiczym bądź ropą). Krostki mogą znajdować się w koloniach i wywoływać dyskomfort w postaci bólu lub świądu.

Ważne! Przypadłość rozpoczyna się zaczerwienieniem w okolicy mieszka włosowego.

Należącym do popularnych schorzeń skóry jest zwykłe zapalenie mieszków włosowych - choroba wywołana jest gronkowcem złocistym. Jego skarbnicą może być m.in. jama nosowa. Osoby ze skłonnością do tego typu przypadłości, to chorzy m.in. na atopowe zapalenie skóry (AZS).

Ważne! Chorobie sprzyja mała dbałość o higienę osobistą.

Objawem charakterystycznym są wykwity wypełnione ropą. Zazwyczaj „atakowane” są mieszki, z których wyrastają włosy terminalne (m.in. skóra głowy).

Ważne! Częściej na ten typ zapalenia mieszków chorują mężczyźni, niż kobiety - u których obszary pojawienia się schorzenia są ograniczone.

W przypadku nasilonych i rozległych zmian, symptomami towarzyszącymi mogą być te przypominające przeziębienie (gorączka, powiększone węzły chłonne).   

Rozróżnia się następujące rodzaje zwykłego zapalenia mieszków włosowych:

 1. Zwykłe zapalenie mieszków włosowych brody.
 2. Wypryskowe zapalenie mieszków włosowych brody
 3. Wypryskowe zapalenie mieszków włosowych przedsionka nosa

Leczenie powyższych schorzeń odbywa się miejscowo, na zasadzie aplikowania roztworów środków o charakterze odkażającym oraz wysuszającym.

Ważne! W trudnych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię - antybiotyki obejmujące swoim działaniem gronkowce.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze