Zaloguj
Reklama

Jak dbać o włosy?

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Odzywka do włosów
Fot. shutterstock
Odzywka do włosów
(0)

Włosy od zawsze stanowiły jedną z najważniejszych cech wyglądu zewnętrznego kobiet. Nie dziwi zatem fakt, że choroby włosów, zwłaszcza powodujące łysienie oraz osłabiające ich kondycję, mogą być nieprzyjemnym emocjonalnie doświadczeniem. Należy pamiętać, że wypadanie włosów spowodowane jest niekiedy procesem chorobowym toczącym się w organizmie, dlatego leczenie zawsze powinien prowadzić dermatolog-trycholog we współpracy z endokrynologiem oraz ginekologiem.

Reklama

Najczęstszym problemem, dotyczącym włosów, z którym zgłaszają się kobiety, jest ich przerzedzenie. Nie zawsze jest ono spowodowane chorobą, bowiem często jego przyczyną są nieprawidłowa pielęgnacja, długotrwały stres, niewłaściwe odżywianie, nieregularny tryb życia czy zaburzenia hormonalne.

Odpowiednia pielęgnacja

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić w kierunku pięknych włosów, jest zadbanie o właściwą pielęgnację. Na czym ona polega? Na prawidłowym czesaniu, myciu oraz adekwatnej koloryzacji. Jeśli włosy są suche i cienkie, to nie należy ich zbyt często szczotkować, bowiem może to przyczynić się do ich osłabienia. Włosy długie i bezproblemowe można czesać bez ograniczeń, podobnie jest z myciem. Dodatkowo warto pamiętać, że włosy tłuste nie lubią ani ciepłej wody, ani nadmiernego masażu głowy, który przyczynia się do stymulacji gruczołów łojowych. Włosy problematyczne (suche, rzadkie, słabe), powinny unikać koloryzacji, która jedynie dodatkowo je obciąża.

Nie chcąc korzystać od razu z drogich preparatów czy profesjonalnych zabiegów dostępnych na rynku, można rozpocząć od wcierek czy ampułek z naturalnymi składnikami, które dostępne są w każdej drogerii. Warto szukać produktów, które w swym składzie zawierają wyciąg z szałwii, wyciąg z drzewa herbacianego, ekstrakt z dziurawca, kompleks witamin z grupy B, olejek rycynowy, olejek jojoba, witaminy A, E, F, PP czy H, naftę kosmetyczną, wyciąg ze skrzypu polnego lub pokrzywy. Oprócz ich stosowania zewnętrznego można zastosować także witaminowe suplementy diety.

Włosy a dieta

Jeśli już o diecie mowa, to prawidłowe żywienie pomaga uniknąć wszelkich niedoborów, a co za tym idzie, także dodatkowej suplementacji. Nie bez powodu największe problemy dotyczące kondycji włosów mają osoby stosujące diety redukcyjne – ubogie w witaminy oraz aminokwasy niezbędne do budowy białek mających ogromny wpływ na nawilżenie oraz ogólną kondycję włosów.

Medycyna estetyczna

Gdy powyższe metody okazują się niewystarczające, a wykonane badania nie pozwalają na rozpoznanie jakiejkolwiek choroby mogącej wpływać na wygląd włosów, można skorzystać z szerokiego wachlarza profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej – od mezoterapii rozpoczynając, a na przeszczepach włosów kończąc.

Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość problemów dotyczących kondycji włosów może być zażegnana w wyniku zastosowania adekwatnej domowej pielęgnacji oraz odpowiedniej diety.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Brzezińska-Wcisło L.: Choroby włosów i skóry owłosionej. Poznań 2015, s. 109-114.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze