Zaloguj
Reklama

Wypadanie włosów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Szczotka do włosów
Fot. iStock
Szczotka do włosów
(4)
Reklama

Proces nadmiernego wypadania włosów w ciągu doby. Zazwyczaj liczba ta przekracza ilość 100 włosów i rozciągnięta jest  w czasie – trwa minimum kilka tygodni.

Objawy i przebieg wypadania włosów

Każdy z nas codziennie traci włosy i jeżeli liczba ta nie przekracza 50 włosów to mówimy o procesie fizjologicznym. Stanem normalnym jest także wypadanie włosów u dzieci pod koniec 1 roku życia, w okresie dojrzewania oraz u osób starszych po 60 roku życia.

Jeżeli jednak włosy wypadają w dużej ilości (jak określono w definicji) i nie są to okresy życia wymienione powyżej to najprawdopodobniej mamy to czynienia z łysieniem. Zaburzenie proporcji pomiędzy utratą włosów  i ich odrastaniem stanowi podstawę do rozpoznania łysienia. Wyróżnia się wiele typów  i mechanizmów łysień.

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów  może być:

  1. Łupież i łojotokowe zapalenie skóry.
  2. Stosowanie niektórych leków (cytostatyki, retinoidy, leki immunosuprsyjne).
  3. Nieprawidłowa dieta i palenie papierosów.
  4. Ostre choroby zakaźne.
  5. Choroby narządów wewnętrznych.
  6. Stresy.
  7. Częste zabiegi – farbowanie, ondulacja.
  8. Okres poporodowy, menopauza.

Badaniem, na podstawie którego jesteśmy w stanie określić mechanizm łysienia i ustalić rokowanie jest trichogram czyli badanie korzeni włosów. Badanie trichologiczne służy także do monitorowania leczenia chorób włosów.  W wielu przypadkach, szczególnie u kobiet konieczne jest wykonanie badań hormonalnych.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wypadanie włosów

Nadmierne wypadanie włosów trwające kilka tygodni wymaga konsultacji specjalisty dermatologa. Problem łysień jest bardzo skomplikowany i w wielu przypadkach leczenie ich wymaga współpracy z ginekologiem i endokrynologiem.

Leczenie wypadania włosów

Najistotniejszym elementem ograniczenia ryzyka nadmiernego wypadania włosów jest ich odpowiednia pielęgnacja. Pielęgnacja włosów polega na czesaniu, szczotkowaniu, myciu głowy i prawidłowym odżywianiu. Zalecane jest stosowanie szczotek z naturalnego włosia, mycie głowy nie częściej niż dwa razy w tygodniu oraz noszenie nakryć głowy bowiem chronią one włosy przed zimnem i wilgocią.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze