Zaloguj
Reklama

Zalecenia po zabiegach usuwania żylaków kończyn dolnych

Pielęgnacja stóp
Fot. medforum
Pielęgnacja stóp
(5)

Żylaki nóg głównie kojarzą się z nieestetycznymi zgrubieniami w kolorze niebieskim, występującymi zwłaszcza w okolicy łydek. Pogrubione żyły to nie jedynie defekt kosmetycznym. Przede wszystkim jest to oznaka choroby zatorowo-zakrzepowej, która jest schorzeniem bardzo poważnym. Mogącym prowadzić w skrajnych przypadkach do śmierci. Niezmiernie istotne jest dlatego przeciwdziałanie powstawaniu żylaków, a w przypadku ich pojawienia się – jak najszybsze usunięcie chorobliwych zmian.  

Reklama

Spis treści:

 1. Żylaki, czyli…
 2. Usuwanie żylaków – rekonwalescencja   

Żylaki kończyn dolnych są powszechną przypadłością – prawie 60% społeczeństwa cierpi na to schorzenie.

Ważne! W Polsce na przewlekłe zaburzenia żylne choruje 36% kobiet i 28% mężczyzn.

Żylaki, czyli… 

Żylaki to żyły, które uległy nieodwracalnemu procesowi poszerzenia oraz poskręcania. Są łatwe do zlokalizowania (wyczuwalne pod palcami oraz widoczne pod powierzchnią skóry). Tworzą się w wyniku upośledzenia ścian, a także zastawek żył głębokich. Żyły są naczyniami krwionośnymi, przez które krew płynie ku górze w kierunku serca. Proces przepływu krwi jest możliwy dzięki zastawkom, wypustkom błony naczyń. W przypadku zdrowej, dobrze działającej zastawki zamyka się ona, gdy krew płynąca ku górze próbuje się cofnąć. W sytuacji, gdy dochodzi do utraty elastyczności ścian żył, zastawki przestają się domykać. Efektem zachwianego procesu jest napieranie zalegającej krwi na ścianki żył, co w konsekwencji prowadzi do rozciągnięcia się oraz zniekształcenia żył i powstania żylaków.

Usuwanie żylaków – rekonwalescencja    

Obecnie jest dostępnych wiele metod likwidowania żylaków kończyn dolnych – mniej bądź bardziej inwazyjnych. Każdy zabieg charakteryzuje się określonymi wytycznymi postępowania po przeprowadzeniu usunięcia chorobliwych zmian.

Ważne! Dostosowanie się do zaleceń po operacji żylaków kończyn dolnych jest niezmiernie istotne – wpływa na końcowy efekt zabiegu.

Operacja klasyczna należy do najstarszych metod usuwania żylaków i jest procedurą najbardziej inwazyjną. Polega ona na wycięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej bądź odstrzałowej, następnie zmian żylakowych oraz zlokalizowaniu perforatorów i przerwaniu ich ciągłości.

Po operacji w miejsca poddane zabiegowi zakładane są opatrunki, a następnie nakładana jest specjalna pończocha uciskowa. Opatrunek powinien być noszony przez tydzień aż do momentu usunięcia szwów. W tym czasie pacjent może się normalnie ruszać.

Ważne! Nie powinno się długo siedzieć z nogami opuszczonymi bądź też stać.

Ponadto:

 • w celu niedopuszczenia do powstania zakrzepów w żyłach, należy jak najszybciej zacząć chodzić,
 • lekarz może zalecić przyjmowanie środków zapobiegających tworzeniu się zakrzepów w żyłach,
 • 1-2 tygodnie po zabiegu warto poddać się masażom, w tym hydromasażom – usprawniają krążenie w układzie żylnym,
 • przez około 6 tygodni powinno się zrezygnować z długotrwałego wystawiania na działanie promieni słonecznych, korzystania z sauny (żyły nie lubią wysokich temperatur).

Ważne! Powrót do pracy jest możliwy po 2-4 tygodniach.

Laseroterapia (operacja laserowa EVLT) jest jedną z najnowocześniejszych metod zabiegowych usuwania żylaków. Procedura odbywa się na zasadzie zamknięcia światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej poprzez użycie energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Efektem zaistniałego procesu jest kurczenie się żyły i jej włóknienie, co statecznie prowadzi do trwałego jej zamknięcia się.  

Po zabiegu na kończynę zakładany jest opatrunek uciskowy w postaci specjalnej pończochy o stopniowym ucisku lub bandaż elastyczny. Z reguły nosi się (rajstopy bądź bandaż) przez okres 10-14 dni. Przez pierwszą dobę nieprzerwanie, następnie już tylko zakłada się na noc.

Żylaki, fot. panthermedia

Ważne! Bezpośrednio po zabiegu pacjent poddawany jest obserwacji celem wykluczenia wszelkich niepokojących anomalii pozabiegowych. Po godzinie od zabiegu pacjent wykonuje krótki spacer i zgłasza dolegliwości, jeżeli takowe się pojawią. W przypadku, gdy wszystko jest w porządku, osoba poddana laseroterapii może powrócić do swoich codziennych zajęć.  

Ponadto:

 • wskazany jest ruch (codzienne spacery po 1-2 godziny),
 • jazda na rowerze,
 • wykonywanie zaleconych przez lekarza ćwiczeń,
 • przez 2 tygodnie należy unikać ciężkiej aktywności fizycznej,
 • przez okres 2 tygodni nie powinno się korzystać z gorących kąpieli.

Ważne! Należy unikać zbyt długiego przebywania nieruchomo w pozycji stojącej.

Skleroterapia należy do zabiegów małoinwazyjnych. Ta metoda usuwania żylaków kończyn dolnych polega na wstrzyknięciu do światła żyły płynu bądź pianki obliterującej. W efekcie następuje obumarcie żylaka na skutek wykluczenia go z krwiobiegu i ostatecznie żylak zanika.

Po zabiegu pacjent nosi rajstopy (podkolanówki uciskowe) bądź bandaż elastyczny – nieprzerwanie przez 48 godzin. Czasem dodatkowo stosuje się miejscowy ucisk gazikiem w miejscu, gdzie podany został preparat.

Ważne! Zaraz po zabiegu wskazany jest ruch – pacjent powinien chodzić co najmniej przez 30-40 minut. Ruch uruchamia pompę mięśniową, co przeciwdziała zaleganiu krwi ze środkiem obliterującym.

Ponadto:

 • przez 4 tygodnie nie należy brać gorących kąpieli, korzystać z sauny oraz solarium,
 • należy unikać bycia przez dłuższy czas w pozycji siedzącej bądź stojącej.

Ważne! Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do codziennych czynności.

Ablacja parą wodną (SVS) zwana także skleroterapią parową jest metodą, która odbywa się na zasadzie zamknięcia żyły poprzez podanie do światła naczynia „przegrzanej pary wodnej” o temperaturze 110 -120 stopni C. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG. 

Po zakończonym zabiegu zakładana jest pończocha uciskowa, którą nosi się nieprzerwanie przez 3 dni, do pierwszej wizyty kontrolnej. 

Ważne! W zależności od przypadku zaleca się noszenie pończochy 2-6 tygodni.

Ponadto:

 • przez pierwszą dobę nie wolno (m.in. prowadzić samochodu, spożywać alkoholu),
 • należy się ruszać,
 • przez 2 tygodnie wskazane jest unikanie wysiłku fizycznego.

Ważne! Powrót do pracy jest możliwy po około 3-7 dniach od zabiegu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Załoga K., Ciesielski L.: Choroby żył kończyn dolnych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 1986.
  Noszczyk W.: Żylaki i inne choroby żył. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2005.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze