Zaloguj
Reklama

Zajady – objawy, przyczyny i leczenie

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Mycie zębów
Fot. Shutterstock
Mycie zębów
(3)

Zajady, czyli zapalenie kątów ust, to ogniska przewlekłej infekcji. Mają postać bolesnej nadżerki i często krwawią. Główne objawy choroby to zaczerwienienia, pęknięcia oraz nadżerki po jednej lub obu stronach warg.

Reklama

Czym są spowodowane?

Zajady mogą by spowodowane przez czynniki miejscowe jak i ogólne. Do miejscowych zaliczamy zakażenia drożdżakami, paciorkowcami lub gronkowcami. Do chorób ogólnych usposabiających do powstania zapalenia należą niedokrwistość z niedoboru żelaza oraz megablastyczną, cukrzyca, niedobory witamin oraz zaburzenia trawienia.

Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest próchnica oraz inne choroby zębów i przyzębia. W przypadku infekcji drożdżakowych leczenie polega na stosowaniu antybiotyków, niestety jest ono żmudne i długotrwałe. Problem ten szczególnie dotyczy osób używających protez.

Zmiany mają charakter uporczywy i często nawracają. Jest to spowodowane złą higieną protez. W leczeniu pomocna jest zmiana diety. Pojawienie się zajadów często związane jest osłabianiem odporności.

Wzbogacenie diety o witaminy z grupy B powinno znacznie poprawić stan zdrowia. Dodatkowo warto odpowiednio zbilansować dietę. Ważne jest by zapobiegać niedoborom witamin oraz makro i mikroelementów. Należy unikać alkoholu i produktów zawierających dużo węglowodanów. Leczenie w warunkach domowych najczęściej ogranicza się do stosowania odpowiednich maści.

Zajady, fot.ojoimages

Można używać kremu z witaminami A+E lub maści z rozkruszoną tabletką zawierającą witaminę B2. W aptece są też dostępne gotowe maści na zajady. Zajady często pojawiają się w trakcie bądź bezpośrednio po stosowaniu antybiotyków. Powodem jest działanie antybiotyków, które polega na niszczeniu flory bakteryjnej. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest łatwe namnażanie drożdżaków. Uszkodzeniom śluzówki sprzyjają częste zgagi, refluks żołądkowo-przełykowy oraz częste wymioty.

W takich przypadkach wymagana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze, specjalistyczne leczenie. Jeśli dostępne sposoby leczenia nie pomagają i nadżerki nie ustępują w ciągu 3 dni lub zmiany nawracają zbyt często, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Doradzi on jakich maści lub preparatów używać. Możliwe jest, że w przypadku infekcji drożdżakowej leki dostępne bez recepty nie będą skuteczne. Lekarz pomoże również w rozpoznaniu przyczyny powstania zajadów.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze