Zaloguj
Reklama

Zadbaj o skórę. Poradnik dla skóry tłustej i trądzikowej

Nawilżanie twarzy
Fot. iStock
Nawilżanie twarzy
(5)

Jak zadbać o skórę „z problemami” aby stała się piękna i przede wszystkim zdrowa? Poniżej krótki poradnik dla właścicielek skóry tłustej i trądzikowej.

Reklama

Spis treści:

 1. Skóra tłusta
 2. Jak dbać o cerę tłustą?
 3. Skóra trądzikowa - problem nie tylko nastolatek
 4. Jak dbać o cerę trądzikową? 

Skóra tłusta 

Błyszczący nos, czoło i broda, ziemisto-szary kolor, z widocznymi zaskórnikami- oto krótka charakterystyka cery tłustej. Pomimo tylu niedoskonałości, to właśnie cera tłusta jest najbardziej odporna na zmienne czynniki zewnętrzne, takie jak zimny wiatr czy suche letnie powietrze, a to dzięki zwiększonemu wydzielaniu sebum. Nie jest podatna na wysuszenie po zastosowaniu mydła, jej posiadaczki późno obserwują u siebie pierwsze zmarszczki. Minusem posiadania tego rodzaju skóry jest jej podatność na pojawianie się wyprysków czy skłonność do infekcji grzybiczych.

Jak dbać o cerę tłustą? 

W przypadku kosmetyków, poleca się stosować kosmetyki beztłuszczowe (tzw. oil-free). Nie poleca się stosowania kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol - lepszym wyborem będą kosmetyki bezalkoholowe, które są delikatniejsze. Na dzień polecane są lekkie kremy matujące, zaś niezbędnym cotygodniowym uzupełnieniem pielęgnacji są peelingi odblokowujące zatkane przez nadmiar sebum pory. Niestety, problemy z cerą tłustą wynikają często z nieprawidłowej pielęgnacji - np. stosowanie preparatów odtłuszczających, które niepotrzebnie wysuszają skórę, używanie kosmetyków na bazie alkoholu czy „tuszowanie” pojawiającego się sebum kilkoma warstwami pudru czy podkładu.

Skóra trądzikowa - problem nie tylko nastolatek 

Skóra trądzikowa charakteryzuje się zwiększoną podatnością do pojawiania się wyprysków. Najczęściej dotyka nastolatków, którzy ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie cierpią z powodu nadprodukcji sebum. Z tego względu, osoby z cerą trądzikową nie powinny używać tłustych kremów i podkładów, które dodatkowo zablokowują pory. Trądzik dotyka również osoby po 30 r.ż.

Jak dbać o cerę trądzikową? 

Cerę trądzikową powinno się pielęgnować według tzw. pięcioetapowej ścieżce pielęgnacji:

 1. Etap pierwszy to oczyszczanie - dokładne odblokowanie porów zabezpieczy przed zapchaniem mieszków, dzięki czemu nie pojawią się nowe zaskórniaki. Najlepiej stosować delikatne żele lub pianki myjące.
 2. Krok drugi to złuszczanie - poleca się stosowanie delikatnych peelingów, które usuną martwy, zrogowaciały naskórek.
 3. Krok trzeci to matowienie - stosowanie delikatnych kremów matujących, które nie zapychają porów a jedynie ograniczają nadprodukcję sebum.
 4. Krok czwarty to wysuszanie istniejących zmian skórnych poprzez stosowanie żeli lub plasterków punktowych.
 5. Ostatni krok - piąty - to maskowanie, poprzez stosowanie korektorów lub BB kremów. W celu zapewnienia jak najlepszej kondycji cery trądzikowej, należy pamiętać aby wśród podstawowych kosmetyków znalazł się żel antybakteryjny, delikatny krem na dzień, nocny krem antybakteryjny oraz peeling. Ważne jest również dostarczanie witamin A, B2 oraz B5 z pożywieniem - dawka witamin wzmocni skórę „od wewnątrz”. 
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/features/adult-acne
  https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/a---d/acne
  https://beautyhealthtips.in/top-reasons-for-oily-skin-and-face-best-natural-home-remedies-for-oily-skin-face/

Reklama
(5)
Komentarze