Zaloguj
Reklama

Zaburzenia barwnikowe

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Twarz
Fot. ojoimages
Twarz
(5)

Wśród zaburzeń barwnikowych wymienić możemy bielactwo nabyte, piegi, czy ostudę. Czym charakteryzują się zaburzenia barwnikowe?

Reklama

Spis treści:

  1. Bielactwo nabyte
  2. Piegi
  3. Ostuda

Bielactwo nabyte 

Bielactwo nabyte objawia się licznymi, odbarwionymi plamami. Mogą one być różnego kształtu i wielkości. Nie wykazują objawów zapalnych ani tendencji do zanikania.Zmiany otoczone są przebarwioną obwódką. 30% przypadków choroby występuje rodzinnie. W otoczeniu i obrębie mieszków włosowych w planach czasem utrzymuje się barwnik i z tych miejsc zazwyczaj rozpoczyna się repigmentacja. Włosy w obrębie plam bielaczych są siwe. Zmiany najczęściej dotyczą twarzy, grzbietowej powierzchni dłoni, narządów płciowych, jednak mogą być uogólnione. Okres trwania jest wieloletni, zmiany najczęściej utrzymują się przez całe życie. Plamy mogą pojawiać się nagle lub stopniowo.

Piegi 

Piegi to drobne, przebarwione plamy. Są rozsiane, najczęściej zlokalizowane w okolicach eksponowanych na działanie promieni słonecznych, głównie na twarzy. Piegi częściej występują u osób młodych lub u osób o naturalnie rudym kolorze włosów. Zmiany zazwyczaj mają charakter genetyczny i dziedziczone są w sposób autosomalny dominujący. Liczba melanocytów jest prawidłowa, jednak proces wytwarzania barwnika jest przyśpieszony. Plamy mają barwę jasno- lub ciemnobrunatną. Położone są na poziomie skóry, mają gładką powierzchnię. Zmiany utrzymują się całe życie, jednak w starszym wieku stają się mniej widoczne. Piegi mają tendencję do uwidaczniania się pod wpływem słońca.


Zaburzenia barwnikowe, fot. ojoimages
 

Ostuda 

Ostuda objawia się występowaniem przebarwionych plam na twarzy. Brak jest stanu zapalnego towarzyszącego zmianom, lub poprzedzającego ich pojawienie. Schorzenie dotyczy głównie kobiet. Powstanie przebarwień spowodowane jest wzmożonym wytwarzaniem melaniny. Czynniki sprzyjające lub wywołujące to ciąża, zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne przydatków, zaburzenia pracy tarczycy lub nadnerczy, choroby wątroby, stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz stosowanie kosmetyków zawierających środki fotoalergiczne, przyjmowanie niektórych leków oraz stan wyniszczenia. Przebarwienia mogą mieć barwę od żółtobrunatnej po ciemnobrunatną.

Zmiany mają nieregularny zarys i są dobrze odgraniczone od reszty skóry. W ich obrębie nie obserwuje się zaczerwienienia, złuszczania ani zaniku. Zmiany mogą ustępować samoistnie, np. po porodzie lub odstawieniu leków.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. S. Jabłońska, S. Majewski. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze