Zaloguj
Reklama

Wybór kremu z filtrem UV na wakacje

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Plaża
Fot. Panthermedia
Plaża
(0)

Na opakowaniu każdego produktu z filtrem UV musi być podana informacja dotycząca klasy ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Reklama

Spis treści:

  1. Klasa i wskaźnik SPF
  2. Odpowiednia ochrona

Klasa i wskaźnik SPF

Klasa niska to kosmetyki ze wskaźnikiem ochrony o wartości 10 lub mniejszej, do klasy średniej zaliczamy kosmetyki o wskaźniku z zakresu od 15-25, wartość wskaźnika od 30-50 klasyfikuje kosmetyk do klasy wysokiej, a wartość powyżej 50 – do klasy bardzo wysokiej.

Wskaźnik SPF odnosi się do ochrony przed działaniem promieniowania UVB, do ochrony przed UVA odnoszą się wskaźniki PPD (Persistant Pigmenation Darkening) oraz IDP (Immediate Pigmentation Darkening). Wskaźnik SPF oznacza się na podstawie porównania czasu po jakim pojawi się rumień bez użycia kremu oraz z użyciem kremu.

Oznacza to, że jeśli osoba, u której bez użycia kremu ochronnego rumień pojawia się po 20 minutach użyje kremu o SPF 20, pozwoli jej to na przebywanie na słońcu przez 120 minut. Niestety czas ten jest bardzo teoretyczny.

W praktyce kosmetyki ulegają rozcieńczeniu z potem, starciu oraz zmyciu. Zaleca się podzielenie teoretycznego czasu przebywania na słońcu przez 4. Wybór właściwego kremu może zapobiec przed przykrymi skutkami nadmiaru kąpieli słonecznych – poparzeniom, zaczerwienieniom oraz łuszczeniu skóry.

Odpowiednia ochrona

Ważne jest, żeby wybrać odpowiednio wysoki wskaźnik ochrony. Badania wykazały, że lepszą opaleniznę uzyskuje się po 7-dniowej, stopniowej i niezbyt długotrwałej ekspozycji na słońce, niż po jednorazowym, długim opalaniu. Opalenizna wywołana promieniowaniem UVB nie pojawia się od razu, warto na nią poczekać. Zaczynając przygodę z opalaniem początkowo lepiej używać kremu z większym filtrem. Pozwoli to skórze przystosować się do opalania. Wytworzona melanina zapewni też ochronę przed promieniowaniem UV.

Krem z wysokim filtrem można używać dłużej w miejscach, gdzie skóra jest szczególnie wrażliwa. Kremu należy użyć przed wyjściem na plażę. Musi on mieć odpowiednio dużo czasu na wchłonięcie i rozpoczęcie działania. Czas ten zazwyczaj podany jest na opakowaniu. Użycie kremu na chwilę przed opalaniem nie zapewni odpowiedniej ochrony. Krem należy aplikować kilka razy dziennie. Mimo zapewnień o wodoodporności kremu, lepiej zaaplikować go ponownie po wyjściu z wody.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Stanisz B. Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV. Farm Pol 2009; 65(5): 363-368”.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze