Zaloguj
Reklama

Wrastające paznokcie

Paznokcie
Fot. Shutterstock
Paznokcie
(0)

W większości przypadków problemy z wrastającymi paznokciami spowodowane są nieprawidłowościami w dbaniu o paznokcie - ich zbyt krótkim obcięciem lub wskutek nieprawidłowego bądź rzadkiego ich obcinania. Ból, swędzenie, pieczenie oraz dyskomfort pojawiają się na skutek rozwoju stanu zapalnego w miejscu wrastającym w skórę. Nie ma sensu czekać aż stan zapalny ustąpi samoistnie. Konieczna jest wizyta u chirurga jeśli nie chcemy doprowadzić do nieprzyjemnych powikłań.

Reklama

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która powstaje w wyniku nieprawidłowego zawijania się paznokcia z jednej lub obydwu stron a następnie wrastanie w wał, który otacza płytkę paznokciową. Stan ten obejmuje najczęściej duże palce u stopy. U dłoni dolegliwość ta spotykana jest stosunkowo rzadko.

Przyczyn wrastania paznokci jest wiele, są to:

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci,
  • zbyt krótkie obcinanie paznokci,
  • noszenie za małego, ciasnego obuwia,
  • urazy mechaniczne (często spotykane u dzieci),
  • zbyt rzadkie obcinanie paznokci,
  • wycinanie skórek,
  • nadmierne obciążanie jednej ze stóp,
  • zbyt krótkie obcinanie bocznych rogów paznokci.

Rodzice powinni w sposób szczególny dbać o prawidłowe obcinanie paznokci u swoich pociech. Jeśli nie wiedzą jak to robić, należy zgłosić się do pediatry bądź podologa.

W miejscu wrastania paznokcia pojawia się początkowo zaczerwienienie, swędzenie i dyskomfort. Z czasem rozwija się stan zapalny i pojawia się ból. Jeśli nie zareagujemy szybko może dojść do rozwoju ziarniny. Jest to tkanka łączna, której zadaniem jest odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastających.

Osoby, które mają problemy z wrastającymi paznokciami powinny w sposób szczególny dbać o higienę stóp. Mowa tutaj o prawidłowym obcinaniu paznokci, wycinaniu skórek, unikaniu urazów czy noszeniu właściwego obuwia. Leczenie wrastających paznokci związane jest z wykonaniem zabiegu chirurgicznego. Można np. wyciąć niewielki otwór na szczycie wypukłości paznokciowej bądź usunąć ok. 3 mm pasmo paznokcia i oczyścić ranę. Zabiegi te wykonywane są przez chirurga.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Issberner-Haldane E., Dłonie i paznokcie: diagnostyka medyczna, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 1994.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze